SRT Yayın Akışı - 13.05.2021
Son Dakika

HAYATIMIZA YÖN VERENLER 2 19 Mart 2021 - 01:31, Cuma


Geyveli Emekli İmam Sadettin ARMAĞAN

Aziz dostlarım

Kalmak için değil gitmek için geldiğimiz dünyada, mesuliyeti olan, hazırlık yapması gereken, Allah'ın c.c. emir ve yasaklarına uyması gereken tek varlık insandır. Siz başıboş bir işe yaramaz olarak yaratıldığınızı mı zannediyorsunuz? Biliniz ki en sonunda bize döndürüleceksiniz buyuruyor Rabbimiz Müminun suresi ayet 115. Peki madem ki biz Rabbimize döneceğiz, o halde hesabımızın kolay, yerimizin Cennet olması için mücadele edeceğiz. Hayatımıza yön verenleri iyi bilmemiz lazım

Şimdi onları öğrenelim

1) Kitaplar: bu kitaplara semavi kitaplar diyoruz. Yazarı göndereni hazreti Allahdır CC. Bu kitaplar Allah'ın c.c. kullarına bildirdiği Emir ve yasaklarla doludur. Bütün bu emir yasakların gayesi bize yön vermesidir. Hiçbir güç bu kitapların bir harfini bir karesini değiştiremez. Eğer böyle bir şeye kalkışırsa İMANSIZ olur. Bugün Yahudi ve Hıristiyanların durumu böyledir. Onlar incil ve tevrat'ı tahrip etmişlerdir.

2) Peygamberler Allahu Teala'nın insanlar içinden seçtiği seçkin ve müstesna kişilerdir. Peygamberlik istenmez verilir. Peygamber; melekten, kadından olmaz. İnsandan ve erkekten olur. Allah'tan CC aldıkları emir ve yasak kanunları'nı ayetlerini hiç değiştirmeden ilave ve noksanlık yapmadan aynen ümmetlerine bildirirler. Rabbimiz buyuruyor ki peygamberlerde sizin için alacağınız en güzel örnekler vardır. İşte biz bu güzel örnekler ile yaşarsak bunun adına sünnet üzere yaşamak denir.

Aziz kardeşlerim

Kitap ve sünnet üzere yaşayan bir kişi rahat mıdır, hayır asla rahat değildir. Peygamberimiz SAV buyuruyor ki "bu dünyada rahat yoktur." Zaten ahireti kazanabilmek için imtihanda başarı elde edebilmek için mücadele etmek şarttır. Biz hayatımıza yön verirken bize mani olacak düşmanlarımız vardır. Nefis ve şeytan en azgınıdır. Makamından, meleklik ünvanından, insan yüzünden ebedi mahrum olan şeytanı lanet elbette ki yolumuza set çekecek. Ve bizi bu yoldan çevirmek isteyecektir. Peki buna karşılık bize düşen görev nedir. İman ve ameli salih ile karşı koymaktır. Bu mücadele ölüme kadar devam edecektir. Rabbimize Yusuf peygamber bakın nasıl yalvarıyor, Sure i yusuf ayet 53 de. Ben bu nefsimi temizleyemiyorum; durmadan beni kötüye zorluyor başa çıkamıyorum. Ancak benim Allah'ım bana rahmetiyle yardım eder. Muhakkak ki benim Rabbimin acıması vardır. Demek ki şeytan ile beraber olan ikinci düşmanımız da nefis belasıymış. İşte mücadelemiz iman, amel ile şeytan ve nefis arasında devam edecektir. Sonunda inşallah iman galip gelecektir. Şimdi iman ve nefis mücadelesinin bazı örneklerini verelim.

1) Nefis cehaleti emreder halbuki İslam'ın ilk emri ikra yani oku dur. İmanda cahil kalma oku diyor.Bu konuda nefse uyan yok olur, imanın sesine uyan bahtiyar olur. Başörtüsü var diye okul kapılarından sen burada okuyamazsın diye kovan, içeri sokmayanlar iki bacaklı şeytandır. Allah'ım şerlerinden korusun.

2) Nefis ve şeytan dedikoduyu sevdirir. Niçin? Çünkü Peygamberimiz buyuruyor ki, kim gıybet ederse onun amellerin sevabı aleyhinde konuştuğuna verilir. Gördünüz mü ne büyük bir felaket. Buna karşılık gıybet yapma. Bak gıybet hakkında Rabbimiz sure-i Hucuratta ne diyor. Bazınız, bazınız hakkında gıybet yapmasın. Din kardeşinin ölü etini yemiş gibi olur.

3) Fitne fesadı, insanlar arasını bozmayı, nefis ve şeytan emreder. Buna karşılık peygamberimiz sav fitne ve fesat ile insanlar arasını bozanlar bizimle olamazlar buyuruyor.

4) Haset, çekememezlik günahını nefis ve şeytan yaptırır. Çünkü Peygamberimizin; Hased yakar. Ateşin odunu yakıp kül ettiği gibi ,hased de ameli yakar kül eder. Hadisine göre bizim amelimizi yok ettirmek isteyen ve bize hasedi yaptıran şeytan ve nefse, Peygamberimizin sözüne kulak vererek mücadele edeceğiz. Bu konu önümüzdeki yazılarımızda devam edecek

Cumanız mübarek olsun.

Bu yazı toplam 313 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar