SRT Yayın Akışı - 13.05.2021
Son Dakika

HAYATIMIZA YÖN VERENLER (3)26 Mart 2021 - 04:34, Cuma


Geyveli Emekli İmam Sadettin ARMAĞAN

Aziz dostlarım

Ana rahminden çıkarız, dünya denilen bir pazara, pazardan bir kefen alır gireriz mezara. Bu veciz sözlerden sonra şunu diyebiliriz ki, bu dünyadaki ömür bir kefen alacak kadardır. Az yaşa çok yaşa muhakkak ölüm gelir başa. Biz işin bu yönünü bileceğiz, lakin bu yönüyle fazla ilgilenmeyeceğiz. Bizim ilgi alanımız bu süreyi nasıl değerlendirelim. Zira bu dünyada amel var hesap yok. İşte hesaplı yer olan mahşerde hesabımızı kolay verebilmek ameli bu dünyada Allah'a kul Peygamberimize Ümmet olarak Dini İslam-ı  mübine sarılmak olmalıdır. Nefis ve şeytan düşmanlarının tuzağına düşmemek için, hayatımıza yön verecek Kur'an ipine sımsıkı sarılmaktır. Rabbimiz Allah cc  rehberimiz, liderimiz Hazreti Muhammed sav, Kitabımız Kur'an olmalıdır. Bu dünya okul ise biz de talebeyiz dersimize iyi çalışalım. Bunun içinde hayatımıza yön veren hususlara yine maddeler halinde devam edelim.  Önce size bir şekil gösterelim. Nefis         insan       iman ve     seytan    Ruh    Can   Moral

1) Nefis ve şeytan insana hep zararlı işler yaptırmak için sabır silahını unutturup, sabırsızlık dehşeti ile akla gelmeyecek sonu pişmanlık olan işler yaptırır. Sana bu yönde dürtü verir. İmanda sabırsızlık yapma. Rabbimiz de der ki, kulum ben sabredenlerle beraberim. Nefis ve şeytan bizim Rabbimiz ile beraber olmamızı istemez. O halde hayatımıza yön verecek ve bize ahireti kazandıracak hal Allah'a ve resûlü'ne itaat ile mümkün olur. Şekilde gördünüz ortada et ve kemikten meydana gelen insan ruh ile hayat bulur. Ona bir yandan şeytan öbür taraftan iman seslenir. Şeytan sesi şer iman sesi hayırdır. İki ses de akla gider. Akıllı hayra koşar, akılsız yani aklını şeytana veren ise şerre koşar.

2) Yalan ve doğruluk mücadelesi bizim için çok önemlidir. İnsanın hayatını ağaç ve meyve kurdu gibi içten içe kemiren en büyük düşman yalandır. Sevgili peygamberimiz sav bir müslüman her türlü günahı cahilce, gafletle bilerek, unutarak işlemiş olabilir. Fakat bir Müslüman hangi sebep olursa olsun asla yalan söyleyemez. Yalancı münafıktır, yalan yere yemin eden evli ise nikahsızdır.Yalan yere para karşılığında şahitlik yapan ise imandan mahrumdur. Tam şeytan ve nefsin istediği de budur. Peki bunun ilacı nedir. DOĞRULUK TUR.  Rabbimiz buyuruyor "Muhakkak ben doğrularla beraberim" doğru, senteler, dengesi bozulur, fakat asla kötülüğe düşmez. Sonunda ölüm görünse de doğru kişi yalan söylemez. Ebubekir Sıddık gibi olmak istersen, Peygamberimiz gibi doğru ol. Sana da Ahmet Sıddık (yani doğru Ahmet) Ayşe Sıddıke ( doğru Ayşe) desinler.

3) Hayatımıza zehre çeviren biri başka nefis ve şeytan tuzağı da ZAN’dır. Zehire çeviren yani hiç düşünmeden araştırmadan 1 kişi hakkında kötü düşünmektir. Rabbimiz Hucurat suresinde  "ey iman edenler bazınızı bazınız hakkında şüpheye düşmesin" diyerek zannın haram olduğunu ilan ediyor. Peki hayatımıza gerçek yön veren nedir. HAKİKAT. Baban dahi olsa hak ve hakikatten yana ol.

4) Hayatımıza yön veren son şey ise Adalet. Rabbimiz adil olanlar mahşerde benim gölgemdedir, buyurduğunu Peygamberimiz SAV haber veriyor. Nefis ve şeytan ise zulmü gösterir. Ya adaletli olup rabbimizin gölgesinde oluruz, veyahutta zalim olan nemrut ve Ebu Cehil lerle oluruz.

Cumanız mübarek olsun.

Bu yazı toplam 303 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar