SRT Yayın Akışı - 22.06.2021
Son Dakika

HAZRETİ EBUBEKİR R.A SIDDIK (DOĞRU EBUBEKİR)23 Nisan 2021 - 01:14, Cuma


Geyveli Emekli İmam Sadettin ARMAĞAN

Aziz kardeşlerim

Bugün sizlere peygamberlerden sonra insanoğlunun en büyüğü olan Hz Ebubekir'i anlatacağım.

Peygamberimizden 2 yaş küçük, peygamberimizden 2 sene sonra 63 yaşında aynen Peygamberimiz gibi vefat etmiştir.

İslam dininin lezzetini peygamberimizden sonra, erkeklerden ilk olarak tadan kişidir. Peygamberimizin SEVR mağarasında yanında bulunan ilk hicret arkadaşıdır. Uyku hariç peygamberimizden hiç ayrılmayan kişidir. Adını Abdullah olarak ana-babası koymuştur. Sıddık adını ise rabbim müjdelemiştir. Cahiliye zamanında bile putlara hiç tapmamıştır. Öyle bir îmânın aşkın sahibiydi ki geceleri başı kesik yanan bir mum gibi Allah cc aşkı ile gözyaşı dökerdi. Peygamberimiz SAV Peygamberler hariç Ebubekir insanoğlunun en hayırlısıdır, güneş peygamberler hariç Ebubekir'den daha faziletli bir kimse üzerine ne doğmuştur ne de batmıştır buyuruyor. Müslümanların ilk halifesi olan Ebu bekir'in idaresinde her taraf Saadet cennetlerine dönmüştür. Onun devrinde bir sene vardır ki insanlardan tek bir şikayet ve mahkemelik bir olay olmamıştır. Hakim boş oturmuş hapishanelerin kapıları açık kalmıştır. Bir sene birkaç ay hilafetten sonra ebediyet alemine göçmüştür. Peygamberimizden 142 tane hadisi şerif rivayet etmiştir. Ruhu şad olsun.  Rabbim bizleri onunla cennette buluştursun. Şimdi Ebubekir Sıddık ile ilgili bir olaydan bahsedelim. Onu daha iyi anlarız anlamaktan ziyade onun gibi Allah cc ve peygamber aşkına ve sevgisine sahip olacağız.

Günlerden bir gün Peygamberimiz SAV sahabesini toplamış onlarla Miraç sohbetini yapıyordu. Ebu Cehil lanet de oradaydı. Peygamberimizin sözlerine inanmadı. Oradan hakaret ederek ayrıldı. Yolda Hz Ebubekir r.a rastladı. Ona dedi ki, Ya ebabekir senin arkadaşın Muhammed diyor ki; ben bu gece yarısı mekke'den Kudüs'e oradan semalara Rabbime gittim. Rabbimle sohbet ettim aynı gece geri döndüm. Yatağımın sıcaklığı hala gitmemişti. Mekke ile Kudüs mescidi Aksa arası yaya 3 aylık yol, oradan yedi kat gökler, bu mümkün değil.  Sen ne dersin ya ebabekir? Ebubekir r.a dedi ki, Sen ey Ebu Cehil yani cahillerin babası, bu sözleri anam babam, malım, canım, uğruna feda ettiğim sevgili peygamberimizin mübarek ağzından duydun mu, dedi. Evet söyledi deyince, bakınız Ebubekir r.a ne dedi. O mübarek dili ile ne söylediyse hepsi doğrudur. İnandım ve tasdik ettim dedi.

İşte aziz kardeşlerim, bizlerde Ebubekir r.a gibi olmak istiyorsak Allah'ın c.c. yolundan ve Peygamberimizin sünnet ve nurlu yaşantısından ayrılmayacağız. Ebubekir Peygamberimizin sözlerini söylerken işitmedi. Ebu Cehil lanetten işitti ve hemen inandı. Bizlerde Peygamberimizi görmedik. Lakin Ebubekir r.a misali görmedik dinlemedik fakat görmüş gibi dinlemiş gibi bir aşkla ona bağlanır onun gibi hak yoldan Kur'an ahlakından ayrılmadan dinden ve sünnetten taviz vermeden yaşamaya devam edersek o zaman Hz Ebubekirler gibi imana sahip oluruz.

Cumanız mübarek olsun

Bu yazı toplam 138 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar