SRT Yayın Akışı - 13.05.2021
Son Dakika

HERKES YORULDU! 21 Nisan 2021 - 04:33, Çarşamba


Taner İltaş

İşler gün geçtikçe daha da kötüye gidiyor. Koronavirüs salgınında ölümler artıyor, hayat çok daha zorlaşmaya başlıyor.

Herkes yoruldu. Vakasından, dalgasından, maskesinden, tedbirinden, karantinasından. Herkes her şeyden yoruldu.

Bambaşka bir süreç, bambaşka bir terminoloji.

Bilmem kaçıncı dalganın, bilmem kaçıncı pikinin 8’inci periyodunun 3’üncü kavşağındayız gibi hissediyorum kendimi.

Zaman geçtikçe bazı şeylerin daha da iyi olması beklenirken, aksine birçok şey daha da beter olmaya başladı.

Geçtiğimiz yıl bu zamanlar daha iyi durumdaydık. Şimdi ölümlerde ve vefat sayılarında korkunç bir artış söz konusu.

Üstelik artık aşı da devrede. Ancak mutasyonlar ve varyantlar tam bir kabus oldu.

En büyük endişe ise aşıların yeni varyantlara karşı etkili olup olmadığı yönünde. Çok açık ifadelerle dillendirilmese de böyle bir tehlike söz konusu.

Ancak yine de bazı veriler bize çok net bir şekilde gösteriyor ki içinde bulunduğumuz şu süreçte aşı en etkili silah.

Dünya genelinde bazı ülkeler daha 6-7 ay öncesine kadar vaka sayılarında kabus yaşıyordu. Ancak şimdi o duruma biz geldik.

Bunun bir sürü nedeni var. Kimileri tedbirsizliği en büyük neden olarak gösterebilir, kimileri salgın sürecinin doğru ve etkili bir şekilde yönetilmemesini. 

Mesela aklıma hep takılır durur. Sürekli ekonomimizin son derece iyi olduğundan bahsedilir. Bununla ilgili de bir takım rakamlar ortaya konulur.

Ancak hiç düşündünüz mü, ekonomisi bu kadar iyi olan bir ülke salgın başından bu yana neden bir kez bile olsun tam kapanmaya gitmez?

Hem ekonomimizin son derece sağlam olduğunu belirtip hem de ekonomik kaygılarla tam kapanmadan uzak durmak nasıl izah edilebilir ki?

Ben de tam kapanma meraklısı değilim.

Bu hayat, bu yaşananlar herkese zor geliyor. Tam kapanma olunca bayram edecek halim de yok.

Ancak bir yıllık süreçte geldiğimiz noktayı objektif bir şekilde değerlendirirsek bir yerlerde yanlış yapıldığı çok açıktır. 

Öyle iki gün kapanıp, ertesi gün açılıp sonra bir daha kapanıp, üstüne bazı yerlerde tedbirleri gevşetip bazı yerlerde sıkmakla pozitif bir sonuç alınamadığını artık anlamış olmamız gerekiyor.

İki ileri bir geri gidiyoruz.

Bizden çok daha kötü durumda olan ülkeler, sert tedbirlerle ve hızlı aşılanmayla bugünlerde ölüm ve vaka sayılarını düşürmüş durumda.

Bu noktada yaşadığımız en büyük sıkıntılardan birinin aşının temini olduğunu düşünüyorum. Bir de aşı olmak istemeyen insanların azımsanmayacak kadar çok olmasının.

Çünkü bununla ilgili devletin en yetkili ağızlardan resmi açıklamalar yapıldı ve insanlar aşı olmaya davet edildi.

Aşı bulmak kolay değil. Bunu anlayabiliyorum. Elimizdeki aşılarla belli bir program dahilinde aşama aşama insanlar aşılanıyor.

Aslında Türkiye’nin sağlık ordusu ve sağlık tesisi bakımından sorunu yok. Yani elimizde yeterli aşı olduğu sürece bence aşılama programı çok çok hızlı bir şekilde gerçekleştirilir.

O nedenle bu sıkıntılı süreci bitirecek olan tek çözüm yerli aşıdır. Ancak yerli aşının da sonbahara kadar devreye girmesi çok zor.

Öyle görünüyor ki 5-6 ay daha meşakkatli ve zor bir süreç bizi bekliyor. İnşallah herkes tedbirlere daha fazla dikkat eder de bu beladan uzak kalmayı başarabilir.

Bu yazı toplam 180 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar