SRT Yayın Akışı - 02.08.2021
Son Dakika

HZ OSMAN RA4 Haziran 2021 - 01:52, Cuma


Geyveli Emekli İmam Sadettin ARMAĞAN

Bugünkü yazımızda 4 halifenin üçüncüsü olan Hz Osman'dan bahsedeceğim. Hz Osman'ın r.a meşhur adı zinnureyn; yani iki Nur sahibi demektir. İlk evliliğini Peygamberimizin sav Rukiye isimli kızı ile yaptı. Rukiye annemiz vefat edince yine Peygamberimizin sav diğer bir kızı Ümmü Gülsüm annemizle evlendi. Bunun içindir ki alemlerin rahmet güneşi'nin iki kızı ile evlendi. Ümmü Gülsüm de vefat edince peygamberimiz sav bir kızım daha olsaydı onu da Osman ile evlendirirdim diyerek, Hz Osman'ın ra Ne kadar değerli bir kişi olduğunu bize haber veriyor. Bununla ilgili bir olayı anlatalım. Peygamberimiz sav evinde mübarek ayaklarını uzatmış oturuyorlardı. Ev halkından birisi Ebubekir geliyor dediler efendimiz hafifçe ayaklarını çekti. Oradan az bir zaman sonra Ömer geliyor dediler. Peygamberimiz yine hafifçe ayaklarını çekti. Nihayet Osman geliyor dediler. Efendimiz ayaklarını tamamen çekip dizleri üzerine oturdu. Sebebini sordular peygamber efendimiz sav buyurdular ki Osman'dan melekler bile utanıyor ben neden utanmayayım. Ona duyduğum haya duygusundan dolayı böylece saygı gösterdim. Hz Osman ra Halim Selim sessiz haya sahibi biriydi cömertti. 20 bin dirhem karşılığında yahudi'ye ait olan Rume su kuyusunu satın aldı. Zira Yahudi o kuyudan Müslümanlara abdest ve içme suyu vermiyordu. Bin deve bin altın vermek suretiyle İslam ordusunu tepeden tırnağa değiştirdi. Şamdan buğday aldı. Bunu duyan simsar tüccarlar, yüzde on, yüzde yirmi, yüzde altmış, kâr verdiler, onlara dedi ki ,sizden daha çok kâr veren var dedi. Tüccarlarda şaşırdılar. Kim ne kadar veriyor. Rabbim veriyor. Bakara suresi 261. ayetinde buyuruyor ki, Allah cc yolunda malını verenlere yedi başak veren, her başak da 100 tane olan bir buğdaydan bahsediyor. Dolayısıyla bire yediyüz veriyor. Ben o buğdayları Rabbimin yolunda yoksullara çoktan dağıttım. Peygamberimiz sav cennet cömertlerin yeridir buyuruyor.

Hz Osman  Kur'an'ı bugünkü şekli ile bir araya getiren, ayet ve sureleri sırası ile toplayan bir kitap haline getirmiştir. Halifeliğinde Ermenistan Horasan Afrika ve daha nice nice ülkeler İslam yurdu oldu. Takva ve iyilik sahibiydi gecenin çoğunu Kur'an ve namaz ile geçirirdi.

Aziz dostlarım

Buraya kadar anladığımız kadarıyla bize ne ders verildi. Bizde de

1) Osman gibi peygamber aşkı olsun

2) cömertlik ten ayrılmayalım

3) Kur'an'a hizmet edelim

4) haya ve iyilik sahibi olalım

5) geceleri televizyon çay-kahve gibi, olsa da olmasa da fark etmeyen boş şeylere fazla zaman harcamayıp, Kur'an ve namazla bilhassa kaza namazlarını Eda ile meşgul olalım ki; Hz Osman gibi cennetle müjdelenelim. Hz osman'a cenabı hak bazı peygamberlere verilen 5 tane güzellik ve özellik verdi.

Bunlar şunlardır:

1) Şehit olmak: Hz Allah cc Yahya ile Zekeriya peygamberlere şehitlik verdi Hz Osman da Kur'an okurken şehid edildi.

2) Hz İsa'ya verilen zühd ve takva Hz Osman'a da verildi.

3) Güzellik üstünlüğü: Hz Yusuf'a verilen güzellik hazreti Osman'a da verildi.

4) Cömertlik üstünlüğü Hz İbrahim'e verildi aynısı Hz.Osman'a da verildi.

5) Ar ve haya üstünlüğü : bu özellikler Hz Adem ve Peygamberimiz Hz Muhammed aleyhisselam'a verilen haya ve ar güzellikleri Hz Osman'a da verildi.

Rabbimiz cümlemize bu 5 güzelliği nasip eylesin. Hz Osman'ı münafıklar 82 yaşında Kur'an okurken şehid ettiler. Okuduğu ayet bakara suresi 137: feseyek fiykehümullah ayetini okuyordu. Manası şudur Allah cc kuluna yeter. Vücudundan akan kan bu ayete 3 damla damladı. Topkapı Sarayı'nda bulunan Hz Osman Kur'an'ın da görülüyor. Yazımızı Hz Osman'ın bir duası ile bitirelim.

Bizde bu duayı devamlı okuyalım. Allah'ım sen benim dinimi, İslam'ı, imanımı ve ırzımı koru.

Cumanız mübarek olsun

Bu yazı toplam 94 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar