SRT Yayın Akışı - 13.05.2021
Son Dakika

İSLAM'DA SAMİMİYET16 Nisan 2021 - 07:53, Cuma


Geyveli Emekli İmam Sadettin ARMAĞAN

Aziz dostlarım

Samimiyet deyince, aklımıza ilk gelen anlam bir işe gönülden bağlanmak, içten gelen sevgi ile o işi yapmaktır. Bir işte samimiyet yoksa gösteriş ve riya vardır. Bu şekilde yapılan her iş hayırsızdır. Sahibine zarar verir. Samimiyet kişiye Allah'ın c.c. rızasını kazandırır. Rabbimiz ben size İslam dinini uygun buldum ve sizlere Kur'an'ım da Müslüman ismi verdim buyuruyor.

Teslim olmak, yumuşak huylu ve samimi olmak anlamına gelen, İslam dini ve ona mensup olan Müslümanlarız. Halim Selim yumuşak huylu ve samimi olmak görevimizdir

Rabbimiz " sana biz bu kitabı HAK olarak indirdik. Bu dini Allah cc has kılarak kulluk et (Zümer suresi 1-2)

Buradaki Has kelimesi samimiyet demektir. Samimi Müslüman; yaptığını Allah cc için yap, günahlardan da Allah cc için kaçın.

Sana bakan sende Kur'an müslümanlığını, Hz Muhammed SAV ümmetliğini görsün.

Samimiyet aynı zamanda iyi niyet demektir. Meşhur ve düşündürücü bir söz vardır. Dervişin fikri neyse zikri de odur. İçi dışı birdir, yaptığı iş kazara yanlış bir işte olsa, iyi niyetle yapıldığı için affedilir.

Samimi kişiler cemiyette aranan sevilen itibar duyulan insanlardır. Maalesef böyle kişileri arar olduk. Yüze gülen arkadan çeşitli dolaplar çeviren iki yüzlü samimiyetsiz İslam'dan nasibi almayanlar çoğaldı.

İşte münâfıklıkta budur. Bu haller sadece bu güne mahsus değil. Peygamberimiz SAV bilhassa münafıkların kol gezdiği medine-i münevvere de bunlarla çok uğraştı. Aslında bunlar müslümandı en azından öyle görünüyorlardı. Yüzlerine baktığında samimi görüntü vardı. Buna bir misal verelim. Münafıklar yani samimi olmayan iki yüzlü kişiler, Peygamberimize gelerek samimi bir havada şöyle dediler. Ya resulallah duyduk ki falan kabile Müslümanlara zarar veriyor. Biz niye duruyoruz, emir ver Ordu hazırlansın. Gidelim onlarla savaşalım. Aslında niyetleri Peygamberimize Müslüman sevdalısı görünmek samimi tavır almaktı. Halbuki samimiyet bir tarafa içlerinde şeytan kol geziyor. Peygamberimiz SAV onların bu samimi olmayan tekliflerine şöyle cevap veriyor. "Savaş emri benim değil Allah'ımızındır. Şu anda öyle bir izin yok. Bu münafıklar gittiler peygambere şirin göründük bizi samimi Müslümanlar olarak gördü onu aldattık dediler. Aradan az bir zaman geçti. Savaş izni çıktı, bunu duyan O münafıkların gerçek yüzü meydana döküldü. Dediler ki:rahat rahat oturuyorduk şimdi durduk yerde kan dökülecek ne gerek var diyerek savaşa gitmediler. Samimiyetsizlik işte böyle bir beladır. Şimdi de öyle değil mi? Gerek içte, gerekse dışta, vatan, bayrak, ezan için mücadele eden mehmetçiğimiz şehit olunca, ne gerek var kan dökülüyor. Bırakın sulh içinde yaşayalım diyen samimiyetsizler var. Fakat bizler öyle değiliz. Bakınız Peygamberimiz ne buyuruyor. "Allah cc ancak samimi olan sadece kendi rızası için yapılan işi ameli kabul eder". Müslüman, cenabı Allah'a c.c. samimiyet ve kulluk eder. Din deyince aklımıza samimiyet geliyor. Az ibadet, çok ibadet yarışmasını bırakalım.

Rabbimizin emrettiklerini samimiyetle yapalım.

Cumanız mübarek olsun.

Bu yazı toplam 159 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar