SRT Yayın Akışı - 02.08.2021
Son Dakika

KALBİMİZİ TANIYALIM29 Mayıs 2021 - 02:58, Cumartesi


Geyveli Emekli İmam Sadettin ARMAĞAN

Aziz kardeşlerim,

Yüce Rabbimiz, insanı en güzel şekilde yaratmış. Yarattıklarında ne bir noksan ne de bir fazlalık yoktur. Yarattığı her şeyde bir değil, bin adet HİKMET ler vardır. Şimdi kendimize şöyle bir bakalım ve en hassas organımızı olan kalbimizi yakından tanıyalım. Her kişinin kalbi sol elinin yumruğu büyüklüğünde olduğu söylenir. Kalb deyince biz 2 çeşit kalb anlıyoruz. Maddi KALB, manevi KALB. Bu yazımızda maddi kalbimizi tanıyacağız. Haftaya Cuma günü de inşallah manevi kalbimizi anlatacağız. Aman ha, haftaya yazımızı muhakkak okuyalım ki, meseleyi çok iyi anlamış olalım.

Hayatımız devam ettikçe kalbimiz vücudumuza KAN pompalar, saat gibi nizamlı çalışır ve dakikada ortalama 70 defa atar. Akciğerden gelen oksijenli kanı saç diplerine, parmak uçlarına kadar pompalar. Vücutta gitmediği yer kalmaz. Zira kan gitmeyen yerde hayat olmaz. Mesela beynimize 10 saniye geç gitse kansız yer dumura uğrar, insan komaya girer. Kalb, oksijenli kanı vücudun 60 milyar hücresine dağıtır, sonra toplardamarlar vasıtası ile bu kan kalbe döner, fakat kirlenerek döner. Akciğerler kandaki zararlı karbondioksiti dışarı atar, yerine oksijen verilir. Sigara içenler, pis havalı yerlerde oturanlar kendilerine zulüm eder. Sigara dumanını ciğerine gönderenin akciğeri bu görevi yapamaz. Peki, kalbimizin ve akciğerlerimizin bu görevi nasıl olur? Tesadüf olamaz, kendi kendine olamaz. Peki, kimdir bu görevi yaptıran? Kalbimiz gibi harika bir cihazın yaratıcısı olan Allah’ımızdır. Şimdi size bir soru soralım? Kanı pompalayan, vücuda akıtan kalbdir. Peki, bir motor görevi yapan kalbi çalıştıran alet var mı? Yok. O halde kalbi çalıştıran alet yoksa kim çalıştırıyor? Elbette Rabbimiz zülcelal. Demek ki kalbi doğrudan doğruya hareket ettiren Allah’ın (cc) kudretidir.  İnsanın vücudunda kalp çalıştığı müddetçe hayat devam ediyor. Ne zaman kan durdu, hayat sona eriyor. Öyleyse hayatı veren Allah c.c olduğu gibi alan da O’dur. Bu konuda Rabbimiz “ O Allah ki hayatı, yaşamayı ve ölümü yarattı.” Ne için yarattı? “Hangimiz amelin, kulluğun en güzelini yapacak, imtihan için yarattı?” buyuruyor, Mülk suresi 2. Ayette. Bu vücudda kalb denilen et parçası, Yaratanın emriyle çalışıp, kanı vücudumuzda bütün azalarımıza gönderir. Kirlenen kanın temizlenmesini sağlar ve hayat devam eder. Devam eden hayatta bize düşen Halik-i Mutlak Rabbimize kulluğun en güzelini yapmaktır. Rabbimiz “siz kendinizi işe yaramaz, çirkin olarak yaratıldığınızı mı sanıyorsunuz” buyuruyor. Başıboş değiliz, anlamsız, işe yaramaz, çirkin değiliz.

Ey insan! Dünyada gelişin boş değil. Çeşitli sıkıntı ve üzüntü çekebilirsin. Hüzünlü olma. Hayatın ağır yük omuzlarımda diye eğilme çünkü hayatı vere Rabbimizdir. Rızık ile devam ettiren de O’dur. Fani, geçici şeylere bel bağlama. Allah’tan başkasına da minnet etme. Dua ve niyaz ile Rabbinin Rahmet kapısını çal. Çünkü sana ancak O’ndan yardım gelir. Rabbimiz hem Rahimdir, Kerimdir.

Cumanız mübarek olsun.

Selam ve dua ile kalınız.

Bu yazı toplam 131 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar