SRT Yayın Akışı - 13.05.2021
Son Dakika

KİTABIMDAN BİR KESİT12 Nisan 2021 - 01:10, Pazartesi


Semiha Özgür SEZER

‘‘Annesi bir dolu  şikayetler ile, 19 yaşında genç kızını  danışmanlığa getirmişti. Genç kız Üniversiteyi kazanmış, İstanbul’a gitmişti. Genç kızın  babası hapiste,  erkek kardeşi evde odasından çıkmıyordu. Kardeşi eski oturdukları şehirde uyuşturucu bağımlısı olmuş ve kötü çevrenin etkisi ile bir çok olaya karışmış. Aile, baba hapise girince küçük bir şehre taşınmış sıfırdan başlama kararı almıştı. Ancak onlar için çevreyi değişseler de,  problemler devam ediyordu.

Anne;

‘‘Kızımı üniversiteye yolladım. Ancak dayısının evinde kalma şartıyla. Fakat üniversite zamanı erkek arkadaşlarıyla beraberlik yaşayarak geçiriyor, okula devamsızlık yapıyordu. En son dayısının evine gizli erkek arkadaşını almış.Ve bunu duyunca korktum.  Şimdi kızımı okuldan almaya karar verdim. Güvenmiyorum. Okula göndermiyorum artık. Şimdi sürekli sabaha kadar ders çalışıyor. Temas kurmuyor bizimle, sadece ders çalışıyor. Anormallik var yolunda gitmiyor hiçbir şey? ’’

Genç kız;

‘‘19 yaşına kadar anne ve babam tarafından baskıyla yaşadım. Babam hapiste bile görüşlerde bana,  beni takip ettirdiğini, sürekli yanlışını görürsem ölürsün tehditinde bulunuyor. Annem ise aşırı baskıcı. Ben üniversiteye kadar evden başımı çıkarmadım. Okulda bile ailem kapılar-daydı. Aslında çocukluğumu bile yaşayamadım ben.

Her şeyden habersiz büyütüldüm. Üniversiteye geldiğimde bile çocukların dahi bildiği şeyleri yeni öğrendim, ’kızlık zarımın’ olduğunu bile… Kendimi bile yeni tanıdım düşünün. Üniver-sitenin ilk yılı hiç okula gitmedim. Sadece gezdim. Okula gidiyorum diye sokaklarda, kafe-lerde erkek- kız arkadaşlarlaydım. Aşk desen değil, sevgide değil, sürekli erkek arkadaş edi-niyor ve dayımlar uyurken gizlice eve alıyordum. Neden, nasıl yaptım bunları bilmiyorum. Ama özgürlüğü ilk kez tattım.

Şimdi annem babam benden korkuyor. Okuldan almak istiyor. Ailemle mutlu değilim. Değer görmüyorum. Kim bana değer gösteriyorsa, kendi duygumun bile önemi yok ona kendimi teslim ediyorum. Evde stresimi bastırmak için sabaha kadar ders çalışıyorum. Kafamı ancak bu şekilde dağıtabiliyorum.’’

Genç bir kızın doyurulmamış yanlarının hayatındaki tezahürünü görebiliyor musunuz? Ço-cukken evlere kapatılan, engellenmişliğin dozunu fazla kaçırmış bir ailenin çocuğu, yetişkin olduğunda da nerde nasıl davranması gerektiği konusunda cahil kaldığı için yanlış yollara sapabiliyor.

Çocukları hayata hazırlamak gerekir. Kabuğundan dışarı çıkmasına izin vermemek, çevre ile temasını kesmek, dünyada neler oluyor bitiyor bihaber yetiştirmek çocuğun ileride sıklıkla sudan çıkmış balığa dönmesine sebep olacaktır. Aşırı korumacı, despot bir ailenin çocuğu sürekli sevgiyi arar,  kendisine gösterilen ufak bir ilgi ve yakınlığa dayanır. En önemlisi kendi duygularından uzaklaşıp, sevse de sevmese de sırf ona ilgi sevgi gösteriyor diye başkalarına teslim olur.  Özetle kolayca kanan, kandırılan çocuklardır bunlar. Çocukluğunda hayırlarla mücadele etmiş, birikmiş evetleri yaşamaya atılmıştır.

Çocukların aileye egemen olduğu bir çağdayız. Çocuklar mı egemen ailemi ?Ya da egemenlik kelimesi lüzumsuz bir tanım mı?

Her ebeveyn rollerini yerine getirmek durumundayken, bu roller, egemenliğe dönüşüyor. İliş-kiler emir ve itaatten oluşan bir çerçeveye oturtulmaya çalışılıyor. Oysa ki emir ve itaatte güç gösterisi, ego tatmini, sorun oluşmasın diye önleme kaygısıyla kontrolü elde tutma , aşırı kont-rolcülük, kişiyi bastırma ,bencillik, gibi bir çok olumsuz durumu içerisine almaktadır.

Aileler çocuklarına çizdikleri sınırları ‘iyilik’ diye tanımlama yaparken, hedef bu gibi görünse de aslında kendilerini besliyorlar.

Kendi düşündükleri şekilde yaşayan.. Kendi çizdiği çizgiden taşmayan…

Kendi istediği kişi olan …. Çocuklar yetiştiriyorlar.Ve ortaya bir ben daha çıkartıyorlar.

Sizlere yeni çıkacak kitabımdan bir kesiti paylaşmak istedim bugün yazımda. Devamını hep beraber okumak umuduyla . Görüşmek üzere.

Bu yazı toplam 461 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar