SRT Yayın Akışı - 02.08.2021
Son Dakika

KOŞULSUZ SEVGİ24 Mayıs 2021 - 04:50, Pazartesi


Semiha Özgür SEZER

Kişinin ilk 17 yıldaki hasarlarını telafi etmesi sonraki 30-40 senesini alıyor belki.

Anne baba çocuğunu özgüven ve doğru yaklaşımlar ile besleyebildiği ölçüde ona iyi bir gelecek sunabilir. Bir çocuğun hayatında sürekli ve yüksek kalitede akan sevgiden daha önemli ve kendilerini daha güvende hissettirebilecek başka bir şey yoktur. 

Çocuğunuza yıkıcı eleştiri yapmayın.Genel tüm ilişkilerde de böyledir. Kişiler karşısındakine yıkıcı eleştirel bakış ile yaklaştığında aslında kendi içinde onarılmayı bekleyen,kişilik bozukluğu söz konusudur.

Kendisini düzenlemeyip başkalarının yüzü,gözü,davranışı, yaptığıyla,hatta inancı,dini namazı,müslümanlığı ile meşgul  olanlara sıkça rastlıyoruz. Vay onun oluşmamış kişiliğine!Tüm yaşamı hasarlarla dolu kişiliğin ürünü maalesef.

Bu sebeple yanlış yaklaşımlar çocuğun hayatını yavaş yavaş zehirler.

KOŞULSUZ SEVGİ VERİN

Koşulsuz sevmek, çocuğun her yaptıklarına izin vereceğiz,sınırsız olacağız,hiç kızmayacağız,hayır demeyeceğiz anlamına gelmez.Sadece sevgiyi pazarlık malzemesi yapmamak gerekiyor.

-Öyle yaparsan başka çocuğun annesi olurum.Beni seviyorsan yap,sevmiyorsun demek! 

Sevginin geri alınması ya da alınması tehdidi ve pazarlığı çocuğun kişiliğinde büyük yaralar meydana getirir.

Çocuklarınızın sizi çileden çıkardıkları zamanlar,en çok sevginize ihtiyaç duydukları dönemlerdir.Bu dönemlerde övgüye,sevgiye,teşvik edilmeye,onaylanmaya ihtiyaç duyarlar.

Gelelim sadede! Karne günü yaklaşıyor.Karne sizin sevginizin ölçütüymüş gibi  gibi notlara göre muamele belirlemek çocuklara yapılan en büyük haksızlık.Sene sonu geldiğinde çocuklar kaygı stres,korkunun pençesinde kıvranıyorlar.

Başarısızlık varsa ebeveynin başarısızlığı,başarı varsa yine ebeveynin başarısı.Çocukların yaşantısında neyi yanlış yapıyoruz,böyle bir sonuç alıyoruz sorgulanmalı.

Yapılan araştırmalarda, bir çocuğun başarıyı yakalaması iki şeye bağlı. Birincisi ev ortamı.Evde demokratik ortamın olması.Çocuğun değer gördüğü,fikirlerine saygı duyulduğu,varlığının ötelenmediği ortam.İkincisi anne-babaların çocukları hakkında olumlu yüksek beklentileri olması.Çocuklarına hiç şüpheye kapılmadan inanan,güvenen, hiç bir zaman belli standartlara ulaşmalarını,belli notlar almalarını isteyip şart koşmalarını beklemeyen aile modeli.Çocuğunuz hakkındaki olumlu beklentiler zamanla gerçeğe dönüşür.

Size bir soru … Çocuklarınıza evden ayrılırken en son ne dediniz?

‘Odanı topla,dersini iyi dinle,ödevini yap …Şunu yapma.’mı?Bunun yerine ‘seni seviyorum’diyebilirsiniz.Kendileri hakkında olumlu gördüğünüz şeyleri,güçlü yönlerini ve onlara inandığınızı gösterin.Böylece sürekli ne yapmaları gerektiğini söylemek yerine güçlü yönlerini pekiştirip,onlara her şeyin üstesinden gelebileceklerine olan inancını aşılamış olursunuz.

Saygılar…

 

Bu yazı toplam 185 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar