SRT Yayın Akışı - 13.05.2021
Son Dakika

LEBALEP KORONA12 Nisan 2021 - 08:05, Pazartesi


Zemine YILMAZ İŞÇİ

Salgının gölgesinde  tatsız, tuzsuz, heyecansız günlerin birbirini izlediğini, enerjimizin artık tükendiğini, yarınların daha nelere gebe olduğunu hepimiz biliyoruz.

     Covid-19 pandemisinin çok hızlı bir şekilde yayıldığı bu günlerde korunma ve aşının önemi son derece önem kazandı.

      Mutant virüsün gerek yayılma, gerekse de öldürme gücünün arttığı biliniyor. Ancak bu virüsün yol açtığı hastalık yapma ve ölüme yol açma gücü maalesef daha fazla artmaktadır.

Uzmanların çağrılarına kulak tıkayanlar  ülkeyi uçuruma sürüklüyor. Salgın kontrolden çıktı. Halk kaderiyle baş başa kaldı.

     Yaşananlardan ders çıkarmak yerine  yanlıştaki ısrar nedeniyle koronavirüs salgınında rekor üstüne rekor kırılmaya başlandı. 

Tıpkı geçen yıl 1 Haziran’da olduğu gibi 1 Mart’taki ikinci “normalleşme” kararı da salgın vakalarında patlamalara yol açarken, mevcut tabloyu daha da ağırlaştırdı.

Uzmanların, sağlık meslek örgütlerinin ve bilim insanlarının uyarılarına kulak tıkanması sonucu sadece son bir ayda vaka artışı tam beş kart artı.

 Türkiye Avrupa’da birinci dünya genelinde de üçüncü sıraya yerleşti. Korkunç artışla dünyadaki her 100 pozitiften 8’i Türkiye’de tespit edildi.

      Ölümler insanların yüreğini  yakmaya devam  ediyor. Halkın sağlığını korumak, hastalanmamasını sağlamakla yükümlü olanlar böyle bir sorumluluğu yokmuş gibi davranmaya devam ediyor.

Suçu halka, yükü sağlık emekçilerine yıkmaya devam ediyorlar.

     Üzülerek görüyoruz ki, insanlarımızın bir kısmı aşılama süreci başladığından beri, pandemi sona ermiş, bulaş bitmiş, yaşanan tüm problemler geride kalmış gibi davranmayı tercih ediyor. 

     Büyüklerimiz, nasılsa aşımızı olduk artık koruma altındayız diye rahatlıyorlar; aşı olmayanlar ise nasılsa risk grubundaki büyüklerimiz koruma altında, gençlerde de hastalık çok güçlü etki göstermiyor düşüncesiyle kurallara uymuyorlar. Bu hatalı yaklaşım, Kovid-19’a yayılım için önemli bir fırsat tanıyor.

    Ve aşının koruyucu kalkanı insanlarımızın tamamına ulaşmadan hepimiz risk altında olmaya devam edeceğiz. 

 Bana bir şey olmaz değil, bana bir  şey olur düşüncesiyle , maske, mesafe ve el hijyeni kurallarından asla taviz vermeyelim. Özellikle akraba ziyaretlerine, taziye ve cenazelere gitmekten aşı olsak da kaçınalım.

 

Bu yazı toplam 446 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar