SRT Yayın Akışı - 13.05.2021
Son Dakika

NAMAZ –11 Mayıs 2021 - 04:42, Cumartesi


Geyveli Emekli İmam Sadettin ARMAĞAN

Aziz kardeşlerim,

Bugünkü yazımızda sizlere namazdan bahsedeceğim. Lakin size anlatacağım namaz, şeklen kıldığımız namaz değil. Namazın içeriği nedir, bunu bir ayet-i kerime ile düşündürücü bir anlatım ile anlatacağım.

Önce Peygamberimizden (SAV) namaz nedir, onu öğrenelim. Buyuruyor ki, namaz dinin direğidir. Siz direk deyince neyi anlarsınız. Herhangi bir şeyin ayakta durmasını sağlayan dayanaktır. Ayakta durması için direğe ihtiyacı vardır. Yoksa çöker. Aynen öyle dinim, imanım sağlam olsun istiyorsak direği olan namaza devam edeceğiz.  Peygamberimiz (SAV) “Namaz imanın işaretidir” buyuruyor. Yani bende iman var diyorsam, onun alameti namazdır. Hiç kendi kendimizi aldatmayalım. Olan şeyin bir işareti, bir delili, şahidi vardır. Yoksa var demenin bir faydası ve inanılırlığı kalmaz. İşte bu işaretin adı da namazdır. Peygamberimiz (SAV) “Namaz cennetin anahtarıdır. Yani inşallah bize cennet yakışır. Müslümanın cehennemde ne işi var. Orası zalimlerin, kâfirlerin dinsizlerin yeridir. Biz ne zalimiz, ne kâfiriz, ne de dinsiziz. Elhamdülillah biz Rabbimizi, Peygamberimizi tanıyan, kitabı KUR’AN olan dini İSLAM olan Allah’ın (CC) has ve samimi kullarıyız. O halde Cennete gitmek için NAMAZ anahtarını almadan ölmeyelim.

Bütün bu hadis-i şeriflerden sonra bize düşen nedir? Namazlı bir Müslüman olmaktır. Aklımıza geldiği zaman değil günde 5 vakit Rabbimizle buluşturan bir ibadet olan namazı aksatmadan kılmaktır. Peki, namaza mazeret var mıdır? 2 kişi namazdan mesul değildir. 1-Deli, 2- Hayız ve Lohusalı Kadın

Sen ve ben deli değilsek, hayız ve lohusa yoksa namaza başka bir mazeret yoktur. Şimdi Sure-i Nisa 102. Ayete hep beraber bakalım. Rabbimiz buyuruyor: “Sen aralarında olup da onlara namaz kıldırdığın zaman, içlerinden bir kısmı seninle beraber namaza dursun, silahlarını da yanlarına alsınlar.” Bu olay bir savaş alanında meydana geliyor. Yani düşman hemen karşınızda silahını size çevirmiş, ana baba günü, kan revan bir ortam var. Fakat namaza mazeret olmadığı için Rabbimiz bırakın namazı kazaya demiyor. “Onalrdan bir kısmı seninle namaza dursun, bir rekât kılın, kılanlar arkaya çekilsin, nöbeti devralsın, kılmayanlar öne geçsin, diğer rekâtı seninle kılsınlar. Bu kadar zor bir durumda namaz bırakılmıyorsa, peki benim senin mazeretin nedir ki, namazı terk ediyoruz. Kaza ederim niyetiyle namazı vaktinde kılayıp terk etmek HARAMdır. Rabbinin Hayye Alessalah, Haydi Namaza emrine uymayıp namazı terk edersek Rabbimiz de bizi terk eder.

Konumuzu çok dikkat çekici bir misalle bitirelim. Peygamberimiz (SAV) zamanında Medine’nin yakın bir köyüne bir misafir gelir. Sahabeden birisi bu misafiri alır, evine götürür.  Fakat misafir Müslüman ama namaz kılmıyor. Akşam, yatsı, sabah geçiyor, misafirde kıbleye dönen yüz yok. Ne biçim bir Müslüman ki günde 5 defa Rabbine yüzünü dönmüyor. Çok yazık, neyse misafir gidiyor. Ev sahibi de doğru Peygamberimize (SAV) gidip durumu anlatıyor. Bakınız Peygamberimiz (SAV) ne buyuruyor: “ Hemen evine git, misafir nerelere ayak bastıysa oraların toprağını kazı ve bir çuvala doldur., evinden dışarıya at. Çünkü namaz kılmayanın ayak bastığı yere Allah (CC)  Rahmet meleklerini göndermez. İşte böyle anlayana ayet, hadis ve misal, anlamayana ise ne diyelim. Allah’dan inayet olsun.

Cumanız mübarek olsun,

Selam ve dua ile kalınız.

Bu yazı toplam 89 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar