SRT Yayın Akışı - 13.05.2021
Son Dakika

NEVRUZ BAYRAM MI?27 Mart 2021 - 01:56, Cumartesi


Geyveli Emekli İmam Sadettin ARMAĞAN

İmanımızın gereği  biz Müslümanlar ibadetimizde, ticaretimizde örf ve adetlerimizde, işimizde, yeme içmemizde, giyim ve kuşamımızda Kur’an’a göre, Peygamber Efendimizin (SAV) yaşantısına uygun olarak hareket etmemiz gerekiyor. Yanlış yapmamak, hürafe ye düşmemek, imanımıza zarar vermemek için yolumuz Kur’an yolu olsun. Zira bu yol aynı zamanda Peygamberler yoludur.

İnsan başıboş değildir. Keyfi hareket edemez. Kendine göre Müslüman olunmaz. Müslümanın her işinde el itabı, gönül kitabımız Hz. Kur’an olmalıdır. Bana göre şöyle olmalı, sana göre böyle olmalı diye bir anlayış İslam, Müslüman görüşlü olamaz. Rabbimiz nasıl olmamızı, yaşamamızı emrediyorsa öylece olmak imanımızın sarsılmaz gereğidir. En tehlikeli düşman cehalettir. Dinini, dinin gereklerini, esaslarını bilmeyenler kendine ve etrafına en büyük zararı verenlerdir. Hani bir atasözümüz vardır. “Kaş yapayım derken, göz çıkarmayalım” okuyalım, araştıralım. Olaylara uzaktan bakan seyirci olmayalım. Peygamber efendimiz (SAV) buyuruyor ki “Kim bir başka bâtıl, sapık topluluğa benzerse o bizden değildir.”

Tehlike büyük. Peygamber ümmetliğini kaybetmek var. Peki aziz dostlarım, Nevruz Bayram mı?

Evet bayram ama kimin bayramı?

Hak olsun, bâtıl olsun her milletin kendilerine özel dînî bayramları vardır. Ramazan ve Kurban Müslümanların, noel ve paskalya Hristiyanların, Pesah ve Şavvot yahudilerin bayramı olduğu gibi Nevrûz da ateşe tapan mecûsîlerin yani putperestlerin bayramıdır.

Farsça nev (yeni) ile rûz (gün) den birleşik bir kelime olan Nevrûz yenigün demektir ve kökeni ilk İran hükümdarı olan ateşperest Cemşid'e dayanmaktadır.

İran halkı önceleri dağınık bir şekilde kabile hayatı yaşarken, büyük kabilelerden birinin reisi olan Cemşid bütün kabileleri birleştirip İran’da ilk defa bir devlet kurdu ve tahta çıktığı Ferverdi ayının birinci ve Roma takvimine göre Martın 21. gününü yılbaşı ve mecûsî bayramı ilân etti.

Her çeşit dinsel ve ideolojik sapıklıkların kökeninde, “İhlâslı kulların hâriç, onların hepsini azdıracağım” diye yemin eden iblis ve ona bağlı cin ye insan şeytanları olduğu gibi Nevruz'un kökeninde de cin ve insan şeytanları olduğundan, adı “bahar bayramı” olarak değiştirilse ve ‘‘resmî tatil” olarak kabul edilse bile, eşyanın tabiatı değişmediğinden, ne yazık ki her yıl 21 mart yaklaşırken ülkemizde gerilim başlar, esnaf ve halk tedirgin olur ve güvenlik güçleri olağanüstü önlemler almaya başlar. Ancak alınan tüm önlemlere rağmen yine tatsız olaylar yaşanır, güvenlik güçlerine taş, sopa ve Molotof kokteylleri ile saldırılır, mağazaların camları kırılır ve devletin (yani bizim) araçlarımız yakılıp tahrip edilir.

Peki bu tür olayları çıkaranların amacı ne?

Onların hiçbir amacı olamaz, çünkü onlar taşeron! Gerçi emniyet güçleri gece-gündüz çalışarak ve çevredeki bütün kameraları izleyerek yüzü maskeli taşeronları yakalayıp adlî makamlara teslim ediyor ama sahneye çıkıp perde arkasındaki “Arz-ı mev'ûd” hayalcilerini ve onları destekleyenleri sorgulamaya güçleri yetmediğinden, yeni taşeronlar ortaya çıkıyor ve olayların arkası kesilmiyor.

Peygamberimiz (s.a.v.) buyuruyor:

Kim hangi topluma benzerse, o da onlardandır. (Ebû Dâvûd-Taberânî) Ateşe tapınan, annesi, kızı ve kız kardeşi ile evlenen Mecusilerin Nevrûz bayramına katılanlar, onlarla birlikte ateşin üstünden atlayanlar ve halay çekip eğlenenler, bu dünyadan tövbesiz giderlerse mahşer günü Mecusilerle birlikte hesaba çekilecek ve onlarla birlikte cehenneme girecekler.

Kur’an’ımız da Rabbimiz buyuruyor ki “Muhakkak Allah cc doğrularla, iyilerle, Allahtan korkanlarla beraberdir.” Bizlerde Rabbimizin beraber olduklarıyla beraber olalım. Hangi safta olduğumuza dikkat edelim.

Cennette de Rabbimizin cemaline, Peygamber Efendimizin komşuluğuna hep beraber kavuşalım inşallah.

Selam ve sevgi ile kalınız.

Bu yazı toplam 842 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar