SRT Yayın Akışı - 22.06.2021
Son Dakika

ORUCUN FARZ OLUŞUNUN HİKMETİ24 Nisan 2021 - 02:18, Cumartesi


Geyveli Emekli İmam Sadettin ARMAĞAN

Aziz dostlarım

Rabb'imizin emir ve yasaklarının da sonsuz hikmetleri vardır. Gerek emirler, gerekse yasaklar bize sonsuz dereceler kazandırır. Bize düşen görev emredileni yapmak yasak olanlardan kaçınmaktır. Kamil, olgun iman bunu gerektirir. İman şüpheyi gevşekliği ihmali kabul etmez. Pazardan seçme ürün alır gibi emir ve yasaklar da seçme olmaz. Şunu yaparım şunu yapmam demek emreden yüce Allah'a isyandır. Her emrin ve yasağın bize sonsuz kazançları vardır. Bu emirlerden farzlardan biri orucun bize kazandırdıkları şunlardır.

Peygamberimiz SAV oruç tutunuz sıhhat bulursunuz buyuruyor. Oruç sadece sahurdan iftara kadar yeme içmeden kesilmek değildir. O Allah'ın emridir diyerek yeme içmeyi terk etmek ibadettir. Bir sene devamlı çalışan mideyi dinlemeye çekmek demektir. Oruç nefsi terbiye eden bir ibadettir. Orucu bütün azalara tutturmalıyız. Gözün orucu; onu haramdan sakındırmak, dilin orucu; dili yalan gıybet kötü sözlerden korumaktır. Kalbin orucu; kalbi haset, kin gibi kötü hasretlerden temizlemektir. Gerek maddi gerekse manevi yönden oruç bedenimizi ve ruhumuzu temizler. Oruç tutan kimse açlığın nefesteki tesirini görürse açlığa müptela olan fakirlere merhamet edip onları yedirmeye çalışır. Yusuf Peygamberimiz çok az yer günün tamamına yakınını aç geçirirdi. Sebebini soranlara şöyle derdi, tok olursam korkarım fakirleri unuturum ne bilir tok açın halinden.

Yüce Rabbimiz nefsi yarattığı zaman ona bazı sorular sordu dedi ki; Ey nefis sen kimsin, ben kimim? Nefis cevap verdi. Sen sensin. Ben benim. Aramızda hiç fark yok dedi. Haşa yüce Allah CC inkar etti. Rabbim bu cevap üzerine nefsi, ateş azabına tabii tuttu. Azaptan çıkardı tekrar aynı soruyu sordu nefis cevaben Ben de azapla bir şey değişmedi. Sen sensin ben de benim aramızda fark yok dedi. Rabbimiz onu açlık azabına tuttu. Açlık azabında çok zaman kaldıktan sonra rabbim aynı soruyu sordu. Ey nefis sen kimsin ben kimim. Nefis ben açlık ve susuzlukla akıllandım sen benim rabbimsin diyerek Allah'ı cc tanıdı. Sevgili Peygamberimiz de bunun üzerine dedi ki, Nefsine hakim olamayan ya oruç tutsun veyahut evlensin buyurdu.

Kardeşlerim konuyu şöyle bitirelim. Sadece aç ve susuz kalma orucu tutmayalım. Yani biz orucu değil oruç bizi tutsun. Bize yalan, gıybet, kötü söz söylemeyi bıraktırsın. Gözümüz helalden başkasına bakmasın. Ayaklarımız hak yolunda yürüsün. Ellerimiz kumar aletlerine, içki kadehlerini, rüşvet, faiz kul hakkı olan şeylere uzanmasın. Bayramdan sonra kendimize bakalım haramlar helallere dönüşmüşse oruç bize fayda sağlamıştır.

Aman kardeşlerim; Peygamberimizin sav Ramazan'da bağlı kalan düşmanımız olan, şeytan ve nefsin ömür boyu bizden uzaklaşmasını ve öylece bağlı kalmalarını sağlayalım.

En büyük düşmanımız, kökünde küfür olan azgın nefsin oruç ile başını ezdik. Tekrar ona bize musallat olma imkânını vermeyelim.

Zira rahmet, mağfiret ayı olan bu ayın sonunda cehennemden Kurtuluş ve cenneti kazanmış diploması alacağız. Diplomayı bu dünyada iyi koruyalım ahirette cenneti kazanalım.

Cumanız mübarek olsun

Bu yazı toplam 165 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar