SRT Yayın Akışı - 13.05.2021
Son Dakika

ŞANSSIZ BAŞKANLAR!9 Ocak 2021 - 01:33, Cumartesi


Taner İltaş

Malum son yerel seçimlerde AKP, Sakarya’da belediye başkan adaylarını belirlerken radikal sayılabilecek bir karar aldı.

Şehirde genel kanı, Zeki Toçoğlu’nun bir dönem daha Büyükşehir Belediyesi için aday gösterileceği yönündeydi.

Ancak aday gösterilen ve kazanan Ekrem Yüce oldu. Adapazarı Belediyesi için de Süleyman Dişli’den boşalan makama Mutlu Işıksu’nun adı yazıldı ve o da kazandı.

Dişli’nin zaten parti tüzüğü gereği bir kez daha görev almasına imkan yoktu. Böyle bir engel olmasa dahi bana göre kendisine tekrar görev verilmeyecekti.

Ancak Toçoğlu’nun gidişi kimilerine sürpriz oldu desek yanılmış olmayız.

Ekrem Yüce ve Mutlu Işıksu, Sakarya’da yerel yönetim anlamında en önemli iki koltukta oturuyor.

Ancak yazımın başlığında da belirttiğim gibi gerçekten çok şanssızlar. Öylesine kötü bir döneme denk geldiler ki işleri kendilerinden öncekilere göre çok daha zor.

Küresel bir tehdit olarak karşımızda duran koronavirüs belası ve ülkenin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılar haliyle yerel yönetimlere de olumsuz yansıyor.

Zaman zaman sert eleştiriler yapan biri olarak bunu söylüyorum ki şu dönemde taş taş üstüne koymak çok kolay bir şey değil.

Böylesine sıkıntılı bir süreçte Büyükşehir Belediyesi ve Adapazarı Belediyesi gibi yerlerde başkanlık yapmak her baba yiğidin harcı olamaz.

Bazıları, “İktidarda da onların partisi var. İstediklerini alabilirler” diye düşünebilir. Keşke her şey bu kadar basit olsa.

Benden çok daha tecrübeli gazeteciler iyi bilir ki bu şehrin yıllardır en büyük problemi ‘yönetici’ler olmuştur.

Şimdi ise Işıksu ve Yüce gibi bence şehir için çalışma azimleri son derece yüksek olan iki başkan var, ancak ekonomik anlamda kriz derin.

Şehrin en büyük problemi olarak gördüğüm kentsel dönüşüm konusunda mutlaka adım atılması gerekiyor.

Ancak şöyle bir düşünüyorum da bu kadar maliyetli bir iş bu şartlar altında nasıl gerçekleştirilecek, doğrusu bir cevap bulamıyorum.

Ancak bugüne kadar kentsel dönüşümle ilgili bir arpa boyu yol gidilememiş olunmasının sebebi de geçmiş başkanlar ve yöneticilerle birlikte iktidar partisidir.

Her şeye rağmen iki başkan da elinden geleni yapma gayreti içinde. Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, böylesine sıkıntılı bir dönemde proje üstüne proje açıklıyor.

SGK Kavşağı projesinin yanı sıra tarımsal anlamda çok ciddi atılımlar gerçekleştirildi. Dün Unkapını Meydan Projesi için temel atma töreni gerçekleştirildi.

Adapazarı Belediye Başkanı Mutlu Işıksu, koronavirüs sürecinden belki de en fazla etkilenen kesim olan esnafı hiç yalnız bırakmadı.

Peki arasam başkanların hatalarını bulamaz mıyım? Tabi ki bulurum, söylerim. Zaten vardır da. Kimse sıfır hatayla yol yürüyemez.

Ama dedim ya içinde bulunduğumuz durumu da göz ardı etmemek lazım. Yarın öbür gün her şey normalleştiğinde başkanların performansı kötüye giderse bence o zaman sert eleştirilerde bulunmak daha doğru olur.

Şanssız başkanlardan biri de AKP İl Başkanı Yunus Tever. Belki de partisinin en zor günlerinde il başkanlığı görevini yürütüyor.

Herkes çok iyi biliyor ki AKP, 5 ya da 10 sene önceki gücünde değil. Artık muhalefet çok daha güçlü.

Hele hele iktidara yakınmış gibi gözüküp, yaptıkları saçma sapan çıkışlarla partiye kan kaybettirenlerin çoğaldığı bu günlerde il başkanlığı görevinde bulunup teşkilatı ayakta tutmak çok kolay bir şey değil.

Ancak Yunus Tever bana göre bu yükün altından bugüne kadar başarıyla kalktı. AKP için Sakarya’da şans oldu.

Zaten 20 Ocak’ta bir kez daha il başkanı seçilecek. Şimdiden söylemek belki erken olacak ama genel seçimlerde de milletvekili adayı gösterilecek.

Bunu bilgiye dayalı olarak söylemiyorum. Sadece benim tahminim. Çünkü kendisinin bunu hak ettiğini düşünüyorum.

Bu yazı toplam 1501 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar