SRT Yayın Akışı - 13.05.2021
Son Dakika

SEKİZ KİŞİNİN DURUMUNA ŞAŞILIR3 Nisan 2021 - 05:46, Cumartesi


Geyveli Emekli İmam Sadettin ARMAĞAN

Allah’ın (cc) Taaccüb ettiği sekiz kişi kimlerdir.

Aziz Dostlarım

Mahlukatın (yaratılmışların) en şereflisi olarak yaratılan insan, bu şerefini kendisini şerefli kılan Rabbine ibadete devam etmekle koruyabilir. Şerefi kazanmak kolaydır, fakat muhafazası zordur. Çünkü nefis ve şeytan gibi azılı düşmanlar sendeki bu şerefin durmasına müsaade etmezler. Her an senden, benden bu şerefi almaya çalışırlar. Bize düşen Rabbimizin Kur’an’ında buyurduğu gibi “ölüm sana gelinceye kadar Rabbine kulluğa devam et”. (nahl Suresi 99) emrine uymaktır. Sevgili Peygamberimiz SAV buyuruyor ki: Allah’a (cc) ibadet ederek, Rabbinizi hatırlayın ki, o da sizlere mağfiret etsin.

Şanı Yüce mevlam kullarını mağfiretiyle müjdeler. İltifat karşılıklı sevgiye, göreve bağlıdır. Bir günümüzü değerlendirecek olursak, çok uzun düşünmeden şöyle anlatabiliriz. Müslümanın bir günü, dolayısıyla her günü sabah namazıyla başlar, Yatsı namazıyla biter.

Namaz aralarında da yaptığı her işte aynen namazdaymış gibi hareket etmesidir. Her günü böyle geçenin her saniyesi, dakikası, saati, ibadet etmiş gibi olur. Güne sabah namazıyla başlamayan bir kişi Rabbine isyan ile güne başlamış olur. Uykudan uyanır uyanmaz evdeki kedi gibi hemen elini yüzünü yıkayan Müslüman adeta Allah’a (cc) isyan bayrağını açmış olur. Rabbinin korumasından çıkar nefis ve şeytanın emrine girer.

Aziz Dostlarım

İşte böyle kişilere ders olması açısından Rabbimizin taaccübüne giden 8 çeşit kişiyi aşağıda maddeler halinde yazalım. 

1- Ölümün hak olduğuna inandığı halde nasıl sevinip ferahlık duyarsın buna şaşılır. Nerede, ne zaman geleceği belli olmayan, her an gelmesi beklenen ölüm varken böylesine rahatlık Müslümana zarar verir. Peygamber Efendimiz (SAV) Nasıl yaşarsanız öyle öleceksiniz buyuruyor. Yaşantımıza dikkat edelim.

2- Hesap vermeye inandığı halde hep madde yığma, mal mülk toplama peşinde koşup, zekat ve öşür vermeyene şaşılır. Çünkü bizim olan hiçbir şey yok. Ne varsa bizde hepsi emanet, hepsi Rabbimizin. Hesabına hazır olalım. Peygamber Efendimiz SAV “Bir gün gelecek insanlar, malı mülkü çok sevecekler, fakat hesabını unutacaklar” buyurarak çok düşündürücü bir noktayı bizlere haber veriyor. Aman ha hesaba dikkat edelim.

3- Ahiret gününün varlığına inanan bir kimse nasıl olurda hep dünyaya hizmet eder. Ebedi güne hazırlık yapmaz şaşılır. Unutmayalım ki bu dünyada amel var hesap yok. Ahirette ise hesap var amel yok. Peygamber efendimiz SAV hiç ölmeyecekmiş  gibi dünyaya yarın ölecekmiş gibi ise ahirete çalışın buyurarak ne dünyadan tam çekilin ne de ahiretinizi unutun.

4- Dünyanın yok olacağını bildiği halde bu dünya ile tatmin olup şöhret ve şehvet peşinde nerede akşam orada sabah yaşayan dünyayı toz pembe gören kişiye şaşılır. Peygamber Efendimiz SAV “öyle bir zaman gelecek insanlar dünyayı çok sevecek, ahireti unutacak, bu hal insanın felaketine sebep olacak” buyurarak fani olan geçici olan dünyada ne kadar kalacaksak ona göre kulluğa dikkat edelim ki baki ebedi ölümsüz olan ahirette rahat edelim.

5- Dili ilim olup, kalbi ile cahil olan, yani ilmiyle amel etmeyene şaşılır. İlim o dur ki sahibine hakkı söyletir. Hakikate hizmet ettirir. Şeytanda da ilim vardı. Fakat Allah’ın rahmetinden uzaklaştı. İlmi ona zarar verdi.  Gönül ehillerinden yunus emre ne diyor. İlim ilim bilmektir. İlim kendin bilmektir. Sen kendini bilmezsen bu nasıl okumaktır. İlimsizlik, okumama, bilgilenmemek ne kadar kötü ise ilimli olupta il mi ile kötülüğe hizmet etmek o kadar tehlikelidir.

6- Kalbim temiz deyip amelsiz olanın haline şaşılır. İbadet etmediği halde ben namaz kılmıyorum, içki içiyorum, kumar oynuyorum ama kalbim temiz demek kendini aldatmaktır. Peygamber Efendimiz bir kimsenin kalbinde Allah sevgisi varsa Allah cc o kulunun yardımcısıdır. Kalbinde Allah cc dan başkası olan kimsenin de Allah cc düşmanıdır. Şimdi senin düşmanın Allah cc olursa söyle bakalım bana senin kalbin nasıl temiz olur.

7- Kendi kusur ve kabahatinden gafil olupta başkalarının kusurunu araştırana şaşılır. Öyle kişiler var kendi meselesinin avukatlığını yapar. Herkes kendi kusurunun affı için Allaha (cc) yönelmelidir.

8- Kulun her yaptığını Allah cc bilir ve görür diyenin onun rahmet nazarı (görüşü) önünde utanmadan çekinmeden günah işleyene şaşılır. Unutmayalım ki Rabbimiz bütün yaptıklarınız Allaha gider buyuruyor.

Selam ve sevgi ile kalınız.

 

Bu yazı toplam 662 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar