SRT Yayın Akışı - 22.06.2021
Son Dakika

TURUNCUYU BEKLERKEN İYİCE KIZARIYORUZ15 Mart 2021 - 03:16, Pazartesi


Zemine YILMAZ İŞÇİ

Bundan tam bir yıl önceydi. İlk ölüm vakası da altı gün sonra 17 Mart tarihinde   Sağlık Bakanı  Fahrettin Koca tarafından açıklandı.

   Hepimizi çok büyük sıkıntıların, sorunların beklediğini biliyorduk. Salgın ölümcüldü.

   Bir yıl sonra geriye dönüp baktığımızda, bugün büyük çoğunluğumuzun hayatı bir yıl öncesinden çok farklı olarak değişti

     Korona bütün  dünya ve  Türkiye  için hâlâ çok büyük bir tehdit ve tehlikedir

Sakarya ‘da  bu musibetten çok etkilendi ve etkilenmeye de devam ediyor

       Aslında vakaların 15 bin eşiğine yaklaştığı bir zeminde 1 Mart tarihinde kontrollü yeni normalleşme açıklandı.

       Uzmanlar 1 Haziran sonrasında yaşandığı gibi, normalleşmeyle birlikte vakaların yeniden yukarı doğru yöneldiği bir kalıbın tekrarlandığı uyarısını yapıyor. Dizginlenemediği takdirde üçüncü bir dalganın zemin kazanması ihtimali çok yüksek.

  Sakarya bu normalleşmeye içerisinde değil.

Sadece cumartesi günü sokağa çıkma kısıtlaması kaldırıldı

   Vali Çetin Oktay Kaldırım, vatandaşları sürekli uyarıyor. Bir an önce rengimizi ‘Turuncu’ya çevirip esnafımızın yüzünü güldürmek  daha sonrasında da   mavi renge dönmesini  istiyor.

Hayatı normale çevirebilmek ve ilimizi hak ettiği yere getirebilmek adına; tedbirleri daha da artırıldı.

    Pazar yerlerinde var olan HES Kodu uygulamasının kapsamını genişleterek giriş ve çıkışları daha kontrollü hale getirildi.

   Karantina tedbirlerini daha etkili ve sıkı uyguluyoruz. Ziyaret, kapalı alanlarda buluşma, taziye, mevlit gibi yasakları sıkı bir şekilde denetleniyor.

Vali Kaldırım, bu zorlu günleri geride bırakabilmek için herkesin kendi tedbirini almasını,  ziyaretlere, taziyelere ve misafirliklere ara verilmesini, zaruri olmadıkça dışarı çıkılmamasını istedi.

  Ama bir türlü vakaların önüne geçilemiyor.

Şehrimiz ne hikmetse turuncuyu beklerken iyice kızarıyoruz.

---------------------------------

 

GÜÇLÜ KADIN OLMAK

 

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla çeşitli açıklamalar yapıldı. Beni etkileyen 3 konuşma  dikkatimi çekti özellikle ,İYİ  Parti Genel Başkanı  Meral Akşener’in  konuşmasından çok etkilendim. Bu üç  kadınında konuşmalarını kısaca hatırlatacağım.

Birçok sosyal medya hesabında ‘Fosforlu Meral’ etiketiyle paylaşımlar yapıldı. Hiç kimseden  bir ses yok. Herkes kuma yatmış gibi.

Bir  siyasi partinin genel başkanına, yada bir kadına  böyle bir lafa  hiç  kimse  bir kınama bile yapamadı.

 Siyasi partideki kadınlardan veya  kadın  sivil toplum kuruşlarından da  bir ses çıkmadı.

     İYİ Parti lideri Akşener, kendisi hakkında sosyal medyada başlatılan 'Fosforlu Meral' tagine kendisi tepki göstermek zorunda kaldı.

     Şöyle bir yemin etti. “Ölüm olsa da sonunda mücadele etmezsem namerdim. Öldürülsem de, tehdit edilsem de, tek kişi kalsam da bu mücadeleden dönersem namussuzum, şerefsizim. Bu da Müslüman bir Türk kadınının sözüdür, yeminidir. Allah'ım sana and olsun, şart olsun ki dönersem namerdim" dedi.

 Ben  şunu gördüm.  İşin özünde kadının erkek kadar güçlü olduğu bir ortamda çoğu erkek, erkekliğini gösterememekten korkuyor.

    Günümüzde güçlü kadınların sayısı git gide artıyor. Siyasetten sanata, iş dünyasından bilime, kadınlar git gide yükseliyor. Ama güçlendikçe de eleştiriliyor. Kimse güçlü kadın olmak ne kadar zor bilmiyor.

    Bütün kadınların belli bir hedef ilkesinde birleşmeleri gerekiyor  Kadına yönelik şiddet var. Kadın mağdur oluyor. Kadın işsiz. Kadın yoksulluğu en derin yaşayan kişi. Bütün bu sorunları yaşıyor. Kadının bu sorunlardan kurtulması için temel çözüm, kadının siyasette çok daha güçlü var olmasıdır.

    Erkek eğemem olduğu  ülkelerde  kadının güçlü olmasını istemezler. Bunu  sadece yapan erkekler değildir.  Kadın trollerde hiç boş durmuyorlar.

  Ama biz  ne yapıyoruz  güçlü olan kadının hemen  önünü tıkamaya çalışıyoruz,

Meral  Akşener’e yapılan 'Fosforlu Meral' tagine kadınlar ne hikmetse daha çok paylaşım yaptılar.

  Kendi haklarını savunamayan siyasi ve ideolojik sebepten dolayı bu paylaşımları yapan kadınlardan bir kadın olarak utanıyorum!

 

ERKEKLER DEĞİL

 KADINLAR ÖLÜYOR

AKP’li Kayseri Milletvekili Hülya Atçı Nergis katıldığı bir televizyon programında diğer ülkelere göre kadına yönelik şiddet olaylarının Türkiye’de daha az olduğunu ileri sürdü.

Bunun üzerine program sunucusunun “2020 yılında 300 kadın öldürüldü” cümlesine yanıt veren Nergis, medyanın yanlış bir algı yarattığını söyleyerek, “Ama bakın öldürülen erkek sayısı bu sayının 12 katı. Biz sadece kadınları ifade ediyoruz. Medya bu işin alıcısı olduğu için çok kullanıyor. Bu da yanlış bir algı yaratıyor, sanki Türkiye’de çok fazla kadın öldürülüyor” dedi.

  Ben kadın erkek eşitliğinden yana bir insanım bunu baştan söyleyeyim

Hemen internette  bir araştırma yaptım. 2020 yılında kaç erkek   sevgilisi, eşi,  anası veya kızı tarafından öldürüldü diye böyle bir istatistik  bulamadım.

    Sayın milletvekilinin düşüncesi doğru olsaydı  AKP’nin kadına yönelik şiddetin araştırılması  için komisyon kurulması yerine ,  erkeğe yönelik şiddetin  araştırılması için komisyon kurulurdu.

    Gelelim CHP’li Sera  Kadıgil ,  AKP’li Nergis’in kadın cinayetine dair sözlerinin gerçek olup olmadığını sorarak devam etti. Kadıgil, KEFEK Başkan Vekili Hülya Nergis’in “Erkekler kadınlardan daha fazla öldürülüyor ama haber olmuyor” sözlerine açıklık getirmesini istedi. Kadıgil “Sayın Nergis, hangi erkek eve 12.00’de geldiği için, evine ekmek götüremediği için karısı tarafından  öldürüldü, açıklar mısınız” diye sordu.

  Biraz empati yaparak  bu üç kadının söylediklerini biraz  düşünerek doğru bir kara vereceğinizden eminim.

Bu yazı toplam 1013 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar