SRT Yayın Akışı - 02.08.2021
Son Dakika

ÜÇ KÜREK AĞZINA31 Mayıs 2021 - 06:34, Pazartesi


Semiha Özgür SEZER

Daraldım, bunaldım diyen, patlayacağım diyen bir sızıntı var. Sinyallerini veriyor. Ama  hala kör; ısrarla sağır; ısrarla üç maymun. 

Konuşanın ağzına üç kürek.

Konuşmayanın sırtına bin babam bin.

Küsenin yüreğini salla salla vur duvara .

Kendilerine bir film seti kurup, orda senaristler, oyuncular ve seyirciler. Hepsi kendileri. Dışarıya kapalı, eleştiri yapana düşman, risk gördüklerine bel aşağı, al çamuru vur izi kalsın.

Çok fazla olay duyuyorum, ilişkiler, dönen dolaplar. Dolap döndürerek şehri lunapark kadar ciddiyetsiz bir konuma koyan, buna çanak tutanlar ve susmaya mecbur bırakılanlar. Oysa bu şehirde hepimiz yaşıyoruz. İnsanlar kendi şehrinde mülteci gibi görülmemeli.

- Aaa bu ne demek, biz öylemi görüyoruz. Bir kürekle ağzına vurun. 

Sizin ne yaptığınız kadar, insanlara ne hissettirdiğinizin önemli olduğu yerde inkarınız geçerli olabilirdi. Ama hep sizin ne düşündüğünüz, kılıflarınız, davranışta farklı, sözde farklı ikilemleriniz….öncelikli.

DEĞER SAHİBİ OLMAK 

Kişisel değerlerin bukelamun gibi devşirildiğini bir kenara bırakalım, değerleri milli ve manevi olmak üzere ikiye ayırabiliriz. Vatan millet sevgisi ile çıkar sevgisinin karıştrıldığı, pilav diye mercimeğin önümüze sürüldüğü değerlerin tanığıyız.

Sorun; ‘‘Hayatınızdaki en önemli şey nedir diye ?’’ .  Bir çok insan;

- Ailem, din, Kuran… diyecek. Dini karıştırmadan olmaz ya . O yüzden onu da ekleyiverdim.

Peki teoride mangalda kül bırakmayan bu cevabın, bir mangalı yakamayacak kadar kıvılcımı olmayan bir hayal ürünü olduğunu hatırlatsam. 

Hayatındaki en önemli şeyin, statü, para, güç olduğunu itiraf edemeyen sözde elit, ama varoşun aşiret liderleri gibi çeteleşmiş zihniyetler, hepinizden daha milliyetçi, davacı, dinci vb… değercidir. Bir görsen gösterisini, değme oyunculara taş çıkarır, kendi bile oyunculuğuna inanır. 

KALİTE TESADÜF DEĞİL

Evrensel değerler dediğimiz, dürüstlük, ahlak, yardımseverlik, saygı ve nezaket gibi değerler, her zaman her yerde önemini korurlar. O halde kaliteli insan yüksek düzeyde herkes tarafından kabul edilen değerlere sahip olmalı, sahip olduğu değerleri sık sık gözden geçirerek güncellemeli. 

Gerçi güncellemenin adı döneklik oluyor değil mi?

Hayır insanların hatasını anlamasından ya da uygun olmayanı tartıp vazgeçmesinden daha güzel bir demokratik hakkı yoktur. 

 

Bu yazı toplam 166 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar