SRT Yayın Akışı - 02.08.2021
Son Dakika

YEMEK ADABI11 Haziran 2021 - 02:45, Cuma


Geyveli Emekli İmam Sadettin ARMAĞAN

AZİZ DOSTLARIM

Yüce Rabbimiz bizi yaratan, yaşatan ve sayamayacağımız rızıkla bizi rızıklandırandır. Yemek işi bu dünyada olduğu gibi ebedi alemde de aynen devam edecek. Rabbimizin bize Nimet olarak verdiklerini yemede de bir adap terbiye vardır.

1- Her şeyden önce yediğimiz şeyler helal olmalı. bir Nimet'in helal olması için iki şeye dikkat edelim a).yemek için alacağımız yiyecekleri helal parayla almak. Alın teri başkasının hakkını yemeden kazanılan parayla almak b). bir de yediğimiz şeylerin Rabbimiz tarafından Kur'an'da haram şeylerden olarak yasak edilmeyen rızıklar olmalı. Yediğimiz şeyler de kazanç şekli çok önemlidir. Kazancınız tamamen şeriata uygun şüpheli şeylerden uzak olmalı. Hacı Bektaşi Veli'nin çok anlamlı bir sözü vardır: Eğer ki Allah'ın cc sevdiği gerçek kullardan olmak istersen ağzından girene dikkat et. Sakın ola ki ağzından mideye gitmek üzere haram bir şey gönderme. Faiz, rüşvet, kul hakkı, toto, loto, at yarışı Milli Piyango gibi yollardan gelen her lokma yendiğinde ağızdan vücuda indiğinde iman lekelenir amel bozulur. Kişi maden zehirlenir. O halde yemek adabı deyince önce yediğimiz şeylerin haram olup olmadığına itina göstermektir.

2- Yemekten önce elleri muhakkak yıkamak. Düşünün ki her işi ellerimizle yaparız. Çeşitli Mikroplar ellerimizi sürülür. Yıkanmayan elle yemek yenirse o mikroplar aynen vücudumuza yayılır. Gıda alalım derken mikrop yuttuğumuzu unutmayalım. Peygamber Efendimiz Sallallahu Aleyhi Vesellem Vücudunuzun sizin üzerinizde hakkı vardır buyuruyor. Eğer biz bu hakka riayet etmezsek Allah'a cc hesap veririz. Rabbimiz de Kur'an'ın da ellerinizle kendinizi tehlikeye atmayınız buyuruyor. Peygamberimiz Sallallahu Aleyhi ve Sellem yemekten önce elleri yıkamak yoksulluğu, yemekten sonra elleri yıkamak ise günahları giderir buyuruyor.

3- Yemeği mümkün mertebe yere serilen yaygı sofra üzerinde oturarak yemek. Bu şekil yere oturarak yemek yenmesinde sıhhat yönünden çok faydalar vardır. Oturduğumuz zaman midemiz büzülür. Biz doyduk zanneder yemekten kalkınca büzülen mide açılır. Doldu dediğimiz midemizin neredeyse dörtte biri boş kalmıştır. Böyle bir mide yediğimizi hazım da rahatlık çeker. Tıka basa dolduran mide onu öğütürken mide içinde sürtünmekten, zamanla mide içinde yara meydana gelir ve ülser denilen hastalık meydana gelir. Bu söz bir ilim adamı olan dahiliye uzmanı doktorlara aittir. Bu cesedimizin bizim üzerindeki hakkına uymamak hasta olmak günahtır. Eğer ki yerde yemek yeme adetine devam edersek göreceksin çok faydalarını görürüz.

4- Sofrada edepli bir şekilde oturmak ve bu edebi sonuna kadar riayet etmek, Peygamberimiz Sallallahu Aleyhi ve Sellem yaslanarak yemek yemem buyuruyor.

5- Yemeğin sadece mide doyurmak zevk almak için değil, Allah cc kulluk ve ibadet ve güç yetirmek için yemek lazım. İbadet niyetiyle kulluk görevlerini güçlü bir şekilde yerine getirmek için yenen yemekte israf olmaz. O yemeği yiyen yemeğin başında besmele çeker, sonunda Allah cc hamd eder.

6- Hazırda bulunan yemeğe kanaat etmek ve çeşitli yemekler istemek. Seni ayakta tutan ve ibadet etmene imkan veren her yemek isterse az çeşitli olsun berekettir. Burada Mevlana'dan çok düşündürücü bir olayı anlatmak istiyorum. Bir gün dışarıdan eve gelen Mevlana hanımına sormuş? Hanım bugün yemeklerden ne var? Hanımı demiş ki çorba var. Mevlana Elhamdülillah demiş. Başka ne var deyince Hanım bir yemek adı daha söylemiş. Bunu duyan Mevlana yine sorayım bakalım başka yemek var mı İnşallah bu soruma başka yemek yok cevabını alırım demiş. Fakat başka yemek var mı sorusuna az da pilav var, cevabı gelince Mevlana Eyvah demiş. Hanım bugün soframız Karun sofrasına benzedi. Bugün bizim Soframızın üzerindeki yiyecekleri almamız mümkün değil. Hiç değilse nankör olmayıp O nimetlerin bize verene hamd ve kulluk yapmayı unutmayalım.

6- Yemeği çoluk çocuk bir arada toplanıp bir kap’tan yemek. Bu konuda sevgili Peygamberimiz Sallallahu Aleyhi ve Sellem yemeğin hayırlısı, o yemeğin üzerinde el sayısının çok olmasıdır, şayet bu mümkün olmazsa muhakkak ayrı ayrı değil de aile fertlerinin bir arada aynı sofrada yemek yemelerine özen göstermeleri gerekir.

7- Ekmeği özellikle saygı göstermek. Peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem ekmeğe saygı gösterin hürmet edin. Allahu Teala onu göklerin bereketlerinden indirmiştir. Ekmeğin ortasından, yemeğin tepesinden yemek uygun değildir. Hiçbir yiyecek olmasa sadece ekmek olsa, kişi karnını doyurur. Fakat ne kadar leziz ve çeşit yemek olsa muhakkak ekmek aranır. O halde ekmek baş nimetimizdir. Başımızın üstünde taşıyalım. Çöpe atmak gibi terbiyesizlik edep dışı bir hareket yapmayalım. Cennetinde baş nimetini ekmek olacak. Cennette, ekmek meyve gibi ağaç dalında olacak.

 Selam ve sevgiyle kalınız.

Bu yazı toplam 90 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar