SRT Yayın Akışı - 22.06.2021
Son Dakika

YEŞİLAY DEYİP GEÇMEYİN8 Mart 2021 - 14:41, Pazartesi


Semiha Özgür SEZER

Tehlike boyutu giderek artan Bağımlılık ailelerin kabusu olmuş durumda. Bu konuda gelen vakalarda çift problemi ile gelip, madde kullanım kaynaklı olmasına giden bir sürece şahit olmak üzüyor. El birliği ile mücadele etmek, mücadele edenlere destek vermek çok önemli. Hepimize düşen görevler var, bu görevler ufak büyük demeyin.

Her hafta Çarşamba günü saat on yedi de Radyo Mega ‘da sunduğum Radyo Terapi adlı programımızın amacı da bu yönde. Kitlelere sosyal sorumluluk vicdani ile bilgiyi yaymak, problemlerin çözümünde dayanabilecekleri kapıyı göstermek.

YEŞİLAY

Bu hafta konuğum olan Türkiye Yeşilay Cemiyeti Sakarya Şube Başkanı Fatih Kıcır beyefendi ile Bağımlılıkla ilgili geniş geniş sohbet ettik. Kendim gerek Büyükşehir Belediyesinde çalışırken, gerek diğer kurum etkinliklerinde Bağımlılık üzerine bir çok ilçede, yüzlerce insanlara seminerler verdim. Bağımlı olan kişiler bu seminerlerden cesaret bularak seanslara katıldılar. Kendi ofisimde devam ettiğim süreçte de gördüm ki, kişiler Bağımlılık konusunda halen bana ulaşmaya çalışıyor ya da yönlendiriliyor. Çünkü bu durumda olan kişiler kendileri için çalışan bir ele, dala tutunmayı bekliyor, buldukları anda da bu sürecin her aşamasında sizleri bırakmıyorlar. Bu süreç ile  şehrimizde ve örneklem olduğumuzu varsayarak Türkiye’de giderek bu sorunun arttığını gözlemliyorum.

Yeşilay bu konuda önemli bir konumda. Yüzlerce kişiyi rehabilite etmiş hatta bu alanda danışmanlık birimi kurmuşlar. YEDAM psikologları, sosyal çalışmacıları ile birlikte kendilerine ulaşan kişilere el uzatıyor. Danışma hattı, sosyal destek ve yüz yüze psikolojik danışmanlık üzerinden 3 ayakta hizmet vermeyi amaçlıyor. Bağımlılık sorunu yaşayanlar,  ALO 115 hattından Danışmanlık merkezine ulaşıp destek isteyebilirler. Ayrıca Yeşilay’ın önemli bir etkinliği de,  Atölyeleri ile gençlerin rehabilitesine destek olması. Bu atölyelerdeki resim, spor gibi faaliyetler ile gençlerin hayata tutunmaları sağlanıyor.

Sakarya Gençlik ve Spor İl Müdürü ARİF ÖZSOY’unda katkısının çok fazla olduğunu Fatih bey defalarca programımızda dile getirdi. Kendisine hizmet gönüllüsü olarak bende teşekkür ediyorum bu anlamda.

Ne kadar bilinçli olursak, duyarlı olursak aile bütünlüğünü bozacak , insanlığı yoldan çıkaracak yanlışlara geçit vermeyiz.

Tanıyın, tanıtın .

Bu yazı toplam 1707 defa okundu.
YASAL UYARI:Haber portalımız 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır Yayınlanan fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması, önceden yazılı izin gerektirir. Portalımızda yayınlanan haberler ise, kaynak gösterilmek ve portalımızın ilgili sayfasına link verilmek koşuluyla yeniden yayınlanabilir.
KÖŞE YAZARLARI

Sosyal MedyaÇok Okunanlar

  1. Bugün
  2. Dün
  3. Bu Hafta
  4. Bu Ay

E-Posta Listesi

Adınız E-Postanız

Arama


Arşivde Ara


Evren TV Programlar