Ekim Ayı

Ekim ayının anlamı herkes için önemlidir ama  benim için çok daha farklıdır İlki görkemli Cumhuriyetimizin ilanı! İkincisi 6 Ekim’de kutladığımız Atatürk’ün Kars’a gelişi! Üçüncüsü; içinde büyüyüp, içimde  acı ve  anılar büyüttüğüm Kars’ın Kurtuluşu!

 son yıllarda  kutladığımız  en coşkulu bayramdı.   Bu coşkuyu özlemişiz. Unutturulmaya çalışılsa da  millet unutmuyor. 7’den 70’e herkes  Mustafa Kemal Atatürk’e olan sevgilerini  bir kez daha gösterdiler.

 Yaşlı bir ninenin  reklam panosundaki   Atatürk resminin üzerindeki yağmur damlalarını silmesi, küçük çocukların  bayrağını öpmesi hepimizi çok duygulandırdı. Koşullar ne olursa olsun bundan sonra da ulusça aynı coşku, aynı heyecan, aynı gururla kutlamaya devam edeceğiz.

Şair Orhan Asena’nın” Atatürk Bir Çıkıştır” şiirinde dediği gibi.Atatürk meşalesi sonsuza dek yanacak ve Cumhuriyet Çınarı halkımızın ellerinde,omuzlarında ve gönüllerinde sonsuza dek gelişerek yaşayacaktır.

-----------------

MEMLEKET DEYİNCE

30  Ekim’de Kars’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 100’üncü . yılını kutladık.  Kilometrelerce uzakta olsak bile o coşkuyu içimde hissediyorum.

Dünyada en büyük özlem memleket özlemidir. Bu özlem ve hasretlik, bir kor gibi yakar tutuşturur insanı.Memleket deyince, bir başka heyecana kapılır insan, bir başka bakar gözleri.Memleket deyince, hepimizin anlatmak isteyip de anlatamadıkları, beyaz kâğıda renkli kalemlerle yazmak isteyip de yazamadıklarıdır belki de…

Memleket özlemi, anaya duyulan hasret ve özlem gibidir. Memleketin havası, güneşi, sokakları,köyü hatırlandıkça insanın göz pınarları dolar.Memleket insanın sözüdür, özüdür, hasrettir, sevdadır, özlemdir, aşktır,

Bazıları için Kars, haritada bir il de olsa, benim  için memlekettir, doğup büyüdüğüm ata toprağıdır, gözümü  dünyaya açtığımız ana ocağımdır, çocukluğumdur, gençliğimdir, geçmişimdir, baba evimdir.

Doğasıyla, havasıyla, insanıyla “ben farklıyım” dedirten ,adı geçince tarafsız olamadığım  tek şeydir memleketim.

Doğduğum kenti, yaşadığımız köyü , yürüdüğüm sokakları, okuduğum okulları, arkadaşlarımı, dostlarımı  uzakta da olsak hatırladığımızda geçmiş gözümüzde  yeniden canlanır.

Tabii ki eski Kars’la yeni Kars arasında çok fark var. Ama bizim ona sevgimizin arasında hiçbir fark yok. Sınır konulmayan, sınır tanımayan tutkulardan birinin memleket sevgisi olduğunu bildiğim için ben  kendimi her ikisine de ait ve çok yakın hissediyorum.

Sadece gözümü açtığımız yer değil KARS cumhuriyetin ilk tohumlarının atıldığı yer olarak da gurur duyduğum memleketimin   anılarında özel bir yeri  vardır.

Kars  Ata’sına şiir yazan tek şehirdir

Birçoğumuzun aklının kıyısında köşesinde, müziğini duyduğumuzda hemen mısraları gelen bir marş türkü vardır. "Hoş gelişler ola Mustafa Kemal Paşa… Askerin milletin bayrağınla çok yaşa… Arş arş ileri. Marş ileri. Marş ileri. Dönmez geri. Türk'ün askeri. Sağdan sola, soldan sağa, salla bayrağı düşman üstüne… ”

    6 Ekim 1924 tarihinde eşi Latife Hanım ile trenle Kars'a gelen ulu önder Mustafa Kemal Atatürk, Kars Garı’nda bu oyunlu türkü ile karşılanınca çok duygulanır .

       Azerbaycanlı besteci Mehmet Türkel Bey tarafından, Azerbaycan halkı adına büyük önder Atatürk'e ithaf edilen bu eser, büyük ilgi görüyor.

      Atatürk’ün ziyaretini  ziyareti haber alan mahalli müzisyenler ve oyuncular bir araya gelerek, karşılama töreninde oynanmak üzere bir oyun hazırlarlar. Bunun üzerine oyunun sözlerini gazeteci Mehmet Türker yazar. Mahalli müzisyen Tağı Bey (Tağı Oşenyüzen)'de bu sözleri şimdiki şekli ile besteler.

       Başta Tağı Bey olmak üzere o dönemin diğer folklorcuları, Kars Garı’ndaki karşılama töreninde ilk olarak Gazi Mustafa Kemal Paşa'ya oynarlar. Paşa duygulanır. Oyunun söz yazarı ve bestecisini ödüllendirir. Besteci Tağı Bey ise yıllarca müthiş bir geçim sıkıntısı çeker ve buna fazla dayanamayarak intihar ettiği söylenir. Öldükten sonra evinde yapılan aramada, ceketinin cebinde, Ata'nın verdiği 500 liralık çek bulunur. Ata'nın imzası olduğu için yaşadığı onca sıkıntıya rağmen o çeki bozdurmağa kıyamadığı söylenir.

Hoş Gelişler Ola Mustafa Kemal Paşa

Askerin Milletin Bayrağınla Çok Yaşa

 

Arş Arş Arş İleri İleri Arş İleri

Marş İleri Dönmez Geri, Türkün Askeri

Sağdan Sola, Soldan Sağa

Al Da Bayrağı Düşman Üstüne

 

Cephede Süngüler Ayna Gibi Parlıyor

Azeri Türkleri Bayrak Açmış Bekliyor

 

Arş Arş Arş İleri İleri Arş İleri

Marş İleri Dönmez Geri, Türkün Askeri

Sağdan Sola, Soldan Sağa

Al Da Bayrağı Düşman Üstüne

 

Parlayan Yıldızın Alemi Tenvir Eder

Cumhuriyet Bayrağın Semalar İçre Süzer

 

Arş Arş Arş İleri İleri Arş İleri

Marş İleri Dönmez Geri, Türkün Askeri

Sağdan Sola, Soldan Sağa

Al Da Bayrağı Düşman Üstüne

KARS ŞEHRİNE VE KARSLILARA SELAM OLSUN!

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Zemine Yılmaz İşçi - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Adapostası Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Adapostası Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Adapostası Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Adapostası Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.