SELMANİ FARİSİNDEN ÖĞÜTLER

Aziz kardeşlerim

    Sevgili Peygamberimizin SAV gökyüzündeki yıldızlara benzettiği sahabeyi kiram efendilerimiz bizim örnek alacağımız değerli kişilerdir. Yıldız demek yol gösteren demektir. Onun için Peygamberimiz SAV ona gökyüzündeki yıldızlar demiştir. Bu sahabelerden İRANLI Selman hazretlerinin bize yol gösterecek öğütlerini sizlere anlatacağım. Habeşli Bilal, İranlı Selman her ikisi de Arabistan dışından sahabedir. Bir gün sahabelerin künyeleri okunurken herkes baba adıyla ortaya çıkar. Sıra Selman’a gelince Selman sende künyeni söyle dediler. Bakınız Selman nasıl bir künye okudu. Ben İSLAM oğlu Selmanım dedi. Herkes ağlamaya başladı. Öyle hepimiz bizde dini İslami Mübin’in mensuplarıyız. Şimdi bu Selmanın  (Allah ondan razı olsun) öğütlerine kulak verelim Selman hazretleri diyor ki

    3 şey beni çok şaşırtır

1-] Günlerini gaflet  ile geçirenler . Biz bu dünyaya gün geçirmek için gelmedik. Günümüzü ahret için kurtarmaya geldik. Çünkü peygamberimiz SAV ahirette ömrünü nasıl ve nerede geçirdin sualine cevap verebilmek için günümüzü gafletle geçirmemek lazım. Geçen günleri yakalamak mümkün değil. Onlar çoktan gitti ve amel defterine yazıldı. Hesap günü karşımıza çıkacak. Rabbimiz geçen günler ya lehinde veya aleyhindedir buyuruyor . Lehimizde günleri geçirmek istiyorsak gaflet uykusundan uyanalım. Hiçbir ibadetimizi yarına bırakmayalım. Çünkü yarın diye bir gün henüz yok. Bugün var. Dün ise çoktan öldü.

2-] Bitmez tükenmez hırsla dünyaya sarılmak. Rabbimiz dünya eğlence ve oyun yeridir buyuruyor. Onun oyuncağı olma. Peygamberimiz SAV dünya ahretin tarlasıdır buyuruyor. O halde oyunu eğlenceyi bırak,   dünyanın tuzağına düşme. Mademki dünya ahretin tarlası, Allah cc rızasına uygun, amel tohumları ek ki, ahiret harmanın bereketi olsun. Şair ne güzel demiş. İşi gücü cevru cefa dünya kime kılmış sefa, Hani Muhammed MUSTAFA Gülme-Gülme ağla gönül.

Mevlana celaleddini rumide diyor ki ana rahminden çıktık dünya denilen pazara, pazar olan kefen açıp gireriz mezara. İşte dünya bu kadar.

3-] Kahkaha ile gülene şaşılır. Peygamber efendimiz SAV yan dişleri görülecek kadar gülmediği ifade edilir. Rabbimiz hep gülüyorlar ama hiç ağlamıyorlar buyuruyor. Kahkaha ile çok gülen birisini gören bir Allah cc dostu gülene demişti ki ne oldu evlat. Ölürken cennetimi gördün de kahkaha ile gülersin. Amel defterini sağından mı adlında gülersin. Hesabını kolay gördün de mi gülersin. Evet ibret alacak sözler bunlar.       

Aziz dostlar

Allahımız kendinden razı olsun. Selman öğütlerine devam ediyor diyor ki 3 şey beni çok hüzünlendirir.

Peygamber  efendimizden ayrı kalmak. Peygamberimizden 3 şeyde ayrı kalınır  1-]Ceset olarak, 2-]Onun sünnetini terk ederek, 3-]Cennette onun komşuluğunu kaybederek.Hepimiz faniyiz. Çünkü beşeriz, peygamberimizde beşer oda öldü, bu ayrılık mukadder. Fakat en hüzünlü ayrılık onun sünnetini yani islamı hayat tarzını, ahlakını terk etmektir. Bu terk etmek bize cenneti dolayısıyla peygamberimizin komşuluğunu kaybettirir. 2-] Beni hüzünlendiren kıyamette mahşer yerinde bütün insanlar Allah’ın huzurunda ayakta olacak, kimse kimseyi tanımayacak o da, yeterli amelim yoksa halim ne olacak onu düşünür ve hüzünlenirim.3-]cennet mi yoksa cehenneme mi gideceğim endişesi beni çok hüzünlendirir. Allahtan gelenlere sırt çevirip görevini yapmayan cehenneme; Allahtan korkup ona kulluk yapanlar ise cennete gidecek. Bize düşen görev cennete talip olacak bir hayat geçirmektir.         Selam ve  sevgiyle…                                                      

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Sadettin Armağan - Mesaj Gönder

# PAZAR

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Adapostası Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Adapostası Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Adapostası Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Adapostası Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.