TAKINTILI ÇOCUKLAR

Mükemmeliyetçi aile olmanın,çocukta mükemmellik oluşturduğunu söyleyebilir miyiz?Aksine çocuklarda davranış bozukluğunun en önemli tetikleyicisi. Çocuklarda sıklıkla karşılaştığım takıntılı davranışlardan bahsetmek istiyorum.

Ellerini ovalayarak, tahriş edene kadar elini yıkıyorsa,odasında eşyaların yerinden oynamasına tahammülü olmuyorsa,yazı ve ödevlerinde sürekli silip aşırı titizleniyorsa,ölüm korkusu,yahut kötü bir şeyler olacak düşünceleriyle boğuluyorsa…

Çocuğunuzda takıntılı davranışlar olduğunu ve geleceğin obsesif yetişkini olabileceğini söyleyebiliriz.Vakit kaybetmeden uzman yardımı almak gerekiyor,ancak aile yaklaşımlarının ve ortamının önemli pekiştireç olduğunun bilinci ile önce kendimizi sorgulamamız gerekiyor.

Takıntı sorunu ile ilgili başvuran çocuklarımızın,öncelikli ebeveynlerinin titizlikleri ve mükemmeliyetçilik davranışlarını belirliyoruz. Biraz incelendiğinde ailenin etkisinin önemi ortaya çıkıyor.

TEŞHİS

Genel gelişim süreci 2-5 arasında çocuklarda tekrarlayan davranışlar normal görülmekle beraber beş yaşından sonda azalmadığında, şiddeti arttığında ve ritüeller sıkıcı, kaygı verici ve yaşamı etkileyen hale geldiyse hastalık boyutuna ulaşmış demektir.

Anne babanın takıntılı davranışları ayırt edebilmesi ve nasıl bir tutum geliştirilmesi gerektiği hakkında bilgi sahibi olması çocuğun erken teşhis ve tedavisi için önemli. Bazen çocuktaki istekler ve takıntılar birbirine karıştırılıyor,teşhis ve tedavide zaman kaybına neden olabiliyor.

Takıntılı davranışlar, bugünden yarına kısa sürede tedavi edilecek bir rahatsızlık olmayıp uzun ve sabır isteyen bir süreç gösteriyor. Tedavi edilmediği takdirde, erişkin dönemde bulguları artıyor, hayatın tamamını etkileyen bir rahatsızlığa dönüşebiliyor.

Ancak şu var ki;Aileler böyle bir rahatsızlığı çocuklarına konduramıyor ve çocukça inatçılık ya da tutturma şeklinde tanımlayabiliyor. İlerleyen yaşlara ise takıntının birdenbire başladığını düşünebiliyorlar.

Oysa yapılan araştırmalara göre, yetişkin yaşta tanısı konmuş kişilerin,önemli bir kısmında hastalığın yaklaşık 5-15 yaşları arası başladığı görülüyor

EBEVEYN TUTUMU

Ebeveynlerin takıntılı davranışlar karşısında gösterdikleri bir takım temel yanlışlıklar bulunuyor. Çocuğun davranışlarının takıntı olduğunu fark etmemek, fark edildiğinde yanlış tanımlamak, takıntılar karşısında sinirlenmek inatlaşmak, ceza vermek gibi yanlış tutumlar sergiliyorlar. Ebeveynler öncelikle takıntılı davranışın çocuğun beyinsel faaliyetlerinden kaynaklandığını kabullenmeli. Tedavide ise çocukla beraber ailenin de katılımı önemli. Özellikle çocuk kompulsiyonlarına aileyi katmışsa ya da aile içindeki davranışlar hastalığı artırıyorsa, ailenin de tedavide etkin yer alması gerekiyor.

ÇOCUKLARDA SIK GÖRÜLEN TAKINTILAR

• Mikrop ve bakterilerden aşırı derecede korkma,Sürekli temizlik yapma ihtiyacı

• Dışarıdan kendisine saldırı geleceği düşüncesi

• Aşırı düzenli hareket etme isteği

 • Dini konularla ilgili takıntılar

 • İdrarı ve temizliği ile ilgili endişeler

• Şanslı ve şansız sayı ve nesneler

 • Cinsel ve agresif düşünceler

 • Ev işlerine dair endişeler (örneğin odasının ve evdeki tüm bölümlerin düzenli olmasına karşı aşırı istek)

 • Aniden çıkardığı sesler ve yaptığı hareketler

• Aşırı sıklıkla görülen el yıkama, diş fırçalama, duş alma

• Anlamsız ritüeller (örneğin dışarı çıkmadan önce üç kere kapıyı açıp kapama)

 • Sayma ve dokunma ritüelleri • Aşırı sıklıkla yapılan oda temizliği

• Kendini koruduğuna inandığı için bazı davranışları yapmayı tekrarlaması

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Semiha Özgür Sezer - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Adapostası Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Adapostası Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Adapostası Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Adapostası Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.