TRAFİK KAZASINDA ARAÇ MAHRUMİYET BEDELİ

Değerli dostlar, bugün ki yazımda trafik kazalarında araçtan mahrum kalınan süre ile ilgili yapabilecek hususlara değineceğim.
Trafik kazalarında kusurlu tarafın sigortasının, kusur oranında diğer tarafın masraflarını karşıladığını çoğu kişi bilir. Daha sonra yine sigorta şirketine araçta oluşan değer kaybına ilişkin başvuru yapılabilir. Bu aşamadan sonra ödenen tutarlar yeterli gelmezse aracı zarar gören taraf Tahkim veya Dava yoluna başvurabilir.

Burada bahsettiğim hususların haricinde, aracı tamir gören taraf tamir sürecinde araçtan mahrum kaldığı için bu açıdan da karşı taraftan kusuruna oranla aracın mahrumiyet bedelini talep edebilir.
Yargıtay’ın emsal teşkil edebilecek kararını sizlerle paylaşmak isterim. Davacı vekili, meydana gelen kazada davacıya ait aracın hasarlandığını, aracın onarım süresince aracından mahrum kaldığını açıklayıp diğer taleplerinin yanında araç mahrumiyet bedelinin de tahsiline karar verilmesini talep etmiştir.

Kural olarak haksız fiilden kaynaklanan tazminat davalarında gerçek zarar ilkesi geçerlidir. Zarar gören ancak haksız fiil sebebiyle uğradığı gerçek zararını haksız fiil sorumlularından isteyebilir. Olay tarihi itibariyle yürürlükte bulunan 6098 sayılı Türk Borçlar Kanununun 50'nci maddesinin ikinci fıkrası uyarınca davacı tarafından araç kiraladığına dair belge veya ödeme belgeleri sunulmasa da hakim zararı belirleyebilir. Bu durumda mahkemece, davacı aracında oluşan hasarın niteliğine göre makul tamir süresinin belirlenmesi, ihtiyaçları için aracı kullanamamaktan doğan ve bu süre içinde davacının (ikame araç) ödemesi gereken bedelin ne olacağı konularında alınan bilirkişi raporuna göre davacının araç mahrumiyet bedeli talebinin kabulüne karar verilmesi gerekirken, yanılgılı
değerlendirme ile davacının bu talebini objektif kriter ve delillerle ispatlayamadığı gerekçesiyle reddine karar verilmesi doğru görülmemiştir.

Görüldüğü üzere Yargıtay bu kararda davacının ikame araç kullanıp kullanmadığını veya bu hususta davacının somut bir ödemesinin olup olmadığını aramamıştır.

Özetle makul bir tamir sürecine ilişkin araç mahrumiyet bedelini kusurlu olan karşı taraftan isteyebiliriz.
Saygı ve sevgilerimle.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İlker Yılmaz - Mesaj Gönder

# Araç

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Adapostası Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Adapostası Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Adapostası Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Adapostası Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.