KİRACIYA ÇEKİLEN İHTARNAMENİN ÖNEMİ

Değerli dostlar, bugün ki yazımda kira sözleşmesine ilişkin gönderilen ihtarnamelerde, ihtarı gönderen kiraya verenin ihtar sebebi ile bağlı olduğundan bahsedeceğim.
Bu hususta kiracı lehine kazandığımız bir davayı emsal olarak paylaşmak isterim.

Davacılar vekili dava dilekçesinde özetle, davalının müvekkillerine ait "… Adapazarı/ SAKARYA" adresinde bulunan taşınmazı aylık kira bedeli 1.500,00 TL'den kiralayarak kullanmaya başladığını, davalının kira sözleşmesi uyarınca ödemesi gereken kira bedellerini ödemediğinden dolayı davalı aleyhine kira alacaklarının tahsili amacıyla Sakarya 2 İcra Müdürlüğü'nün 2022/… Esas sayılı dosyasıyla icra takibi başlatıldığını, icra takibindeki ödeme emrinin davalıya 09.02.2023 tarihinde tebliğ edildiğini, davalı tarafından 13.02.2023 tarihinde icra dosyasına itiraz edildiğini, takip dosyasına yapılan itirazda davalının müvekkillerine herhangi bir borcu olmadığını belirttiğini, davalının yaptığı itirazında kira sözleşmesini inkar etmediğini, kiracı olduğunu kabul ettiğini ve kira borcu bulunmadığından bahisle takibe itiraz ettiğini, bu sebeple davalının yaptığı itirazın kötü niyetli olduğunu, bu nedenlerden dolayı davanın kabulü ile
davalının itirazının kaldırılmasını, taraflar arasında düzenlenen kira akdinin feshedilerek davalının taşınmazdan tahliyesine karar verilerek davalının en az %20 oranında icra inkar tazminatına hükmedilmesini, yargılama gideri ve vekalet ücretinin davalı tarafa yükletilmesini talep ve dava etmiştir. Davalı vekili olarak bu davaya itirazlarımızı yazdık ve husumet yönünden
itirazımız ile birlikte tarafımıza yapılan ihtarnamenin farklı bir konu (ihtiyaç sebebi ile) olduğunu mahkemeye verdiğimiz cevap dilekçemize yazdık. Mahkeme gerekçesinde: Tüm dosya kapsamında, her ne kadar davacılar tarafından davalıya 07.12.2021 tarihinde "… Adapazarı/SAKARYA" adresinde bulunan taşınmazı satın aldıklarını, taşınmazın annelerinin meskeni olarak
ihtiyaç için kullanacaklarına yönelik ihtarname çekilmiş ise de davacılar tarafından tapu kaydının devrine ilişkin tapu kaydının sunulmadığı, tapu kaydının devrine ve malik değişikliğine ilişkin bir belgenin ve kira bedellerinin kendilerine ödenmesi gerektiğine dair bir hesap bilgisini içermediği görülmekle davacının davasının reddine karar vermek gerekmiştir, şeklinde karar vermiştir.

Buradan da anlaşılacağı üzere davacı taraf, davalı müvekkilimize ihtiyaç sebebi ile kiralananın tahliyesi istemli ihtarname göndermiş fakat davasını kira bedelinin ödenmemesi sebebi ile açmıştır. Bu sebeple de davanın reddine karar verilmiştir.
Saygı ve sevgilerimle.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İlker Yılmaz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Adapostası Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Adapostası Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Adapostası Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Adapostası Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.