İŞ/TRAFİK KAZALARINDA BAKICI GİDERİ TAZMİNATI

Değerli dostlar, bugün ki yazımda iş ve trafik kazaları sonucunda oluşan maluliyetlerde bakıcı tazminatı ödenmesi gerektiğine ilişkin bilgilendirmede bulunacağım. Bakıcı gideri tazminatındaki hukuki amaç kazazedenin bakıma muhtaç olması ve bakıcıya ödemede bulunması nedeniyle bakıcıya ödenecek miktarın işverenden tahsil edilmesidir.
Bakıcıya ödenecek miktar asgari ücret tutarında olmalıdır. Bu nedenle hesaplanacak bakıcı gideri tazminatında asgari ücret miktarları dikkate alınır. Bu miktar brüt asgari ücret tutarı olmalıdır.
Bakıcı gideri tazminatı talebinde bulunabilmek için kazanın iş kazası olması ve SGK tarafından belirlenen sağlık kurullarında işçinin geçici veya sürekli şekilde bakıma muhtaç durumda olduğuna karar verilmesi gerekmektedir. Bakıcı gideri tazminatı tedavi masrafları kapsamında değerlendirilmektedir. Kalıcı bakıma muhtaçlık halinde kazazede işçinin PMF yaşam tablosuna göre bakiye yaşam ömrü hesabı sonrası aylık brüt ücretin %10 artırılması ve %10 iskontosu sonrası elde edilecek miktarın kusur oranına çarpımıyla elde edilecek miktarın kazazedeye ödenmesi gerekmektedir.

Emsal bir kararla bu konuyu örnek vererek yazımı sonlandırayım.
Davacı vekili dava dilekçesinde özetle; 29/07/2014 tarihinde, davalı ... şirketince, ZMSS poliçesi ile sigortalı bulunan ...plakalı araç ile .... plakalı aracın çarpışması sonucu, trafik kazasının meydana geldiğini, ... plakalı araçta yolcu olarak bulunan müvekkilinin yaralandığını, %99 oranında sürekli sakat kaldığını, bakıcıya muhtaç olduğunu iddia ederek fazlaya ilişkin haklarının saklı tutulması
koşuluyla, 5.000,00 TL bakıcı gideri tazminatının (poliçe limiti ile sınırlı olmak kaydıyla) kaza tarihinden itibaren işleyecek reeskont faizi ile birlikte davalıdan tahsiline karar verilmesini talep etmiştir. Davalı vekili cevap dilekçesinde özetle; .... plakalı aracın, müvekkili şirket tarafından ZMSS poliçesi ile sigortalı olduğunu, kaza nedeniyle davacıya 18/03/2015 tarihinde 254.875,27 TL maluliyet tazminatı ödendiğini, aracın sigortalı .. . adına kayıtlı olduğunu, davalı sürücüsünün, davacının kayınbiraderi olduğunu, piknik sonrası dönüş yolunda kazanın meydana geldiğini, hatır indirimi yapılması gerektiğini, davacının SGK'ya bağlı çalışan olarak kayıtlı olduğunun görüldüğünü, SGK tarafından bakıcı gideri ödenip ödenmediğinin araştırılması gerektiğini, davacının, dava öncesinde müvekkiline herhangi bir başvurusu olmadığından müvekkilinin temerrüde düşmesinin söz konusu olmadığını, olay tarihinden faiz istenmesinin haksız olduğunu iddia ederek davanın reddine karar verilmesini talep etmiştir.

Dosyadaki deliller ve İlk Derece Mahkemesi kararının gerekçesi birlikte değerlendirildiğinde; bakıcı giderinin, tedavi giderleri kapsamında olduğu, davalı vekilinin, istinaf dilekçesindeki iddia ve itirazların yerinde olmadığı, dolayısıyla İlk Derece Mahkemesi'nin, davalı tarafı 268.000,00 TL poliçe limiti ile bakıcı giderinden sorumlu tutmasında usul ve yasaya herhangi bir aykırılık bulunmadığı, şeklinde karar verilmiştir.
Saygı ve sevgilerimle.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İlker Yılmaz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Adapostası Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Adapostası Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Adapostası Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Adapostası Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.