İŞVERENİN İŞÇİYİ İŞTEN ÇIKARMA SEBEBİ

Değerli dostlar, bugün işe iade davasına ilişkin ispat yükü konusunda bilgilendirmede bulunacağım.
İşveren her ne sebeple işçiyi işten çıkartıyorsa bu hususu işçiye bildirmelidir. İşçinin işe iadeye ilişkin dava açması durumunda ise işveren fesih gerekçesini mahkemede ispat etmek zorundadır. Bu konuya ilişkin bir emsal kararı sizlerle paylaşmak isterim.

Davacı vekili dava dilekçesinde özetle: Müvekkilinin davalı işyerinde 26/04/2019 - 14/10/2022 tarihleri arasında çalıştığını, müvekkilinin iş akdinin işverenin güvenini kötüye kullanması nedeniyle sonlandırıldığını, ancak bu hususun gerçeği yansıtmadığını, müvekkilinin iş akdinin davalı işveren tarafından haklı veya geçerli bir neden olmaksızın sonlandırıldığını belirterek
müvekkilinin işe iadesi ile boşta geçen süre alacağı ve işe başlatmama tazminatı alacağına hükmedilmesini talep etmiştir.

Davalı vekili cevap dilekçesinde özetle: Davacının İş Geliştirme ve Satış Müdürünün izni ve bilgisi olmaksızın ses kaydı aldığı, şirket tarafından takip edildiğine dair asılsız iddialarda bulunarak iş yeri huzur ve güven ortamını bozduğunu, bu nedenlerle iş akdinin haklı nedenle feshedildiğini belirterek davacının davasının reddine dair karar verilmesini talep etmiştir.
Dosya içeriğinde, davacının ses kaydı aldığına dair tutulmuş tutanak sunulmadığı gibi görgü tanığı da dinlenilmemiş olup, bu haliyle ispat yükü üzerinde bulunan işveren tarafından, feshin geçerli/haklı nedene dayandığının ispatlanamadığı belirlendiğinden davanın kabulü ile feshin geçersizliği yönündeki kararda isabetsizlik bulunmadığı, yerleşik Yargıtay kararları gereğince ve iş yeri ile SGK kayıtları değerlendirilerek ve işçinin kıdem süresi dikkate alınarak 4 aylık çıplak ücret tutarındaki işe başlatmama tazminatı ile boşta geçen süre ücreti ve diğer haklarının belirlenmesinin hukuka uygun bulunması ile delillerin takdirinde bir yanlışlık görülmemesine göre; tarafların karşılıklı iddia ve savunmalarına, dayandıkları belgelere, hukuki ilişkinin
nitelendirilmesine, vakıa mahkemesi hakiminin objektif, mantıksal ve hayatın olağan akışına uygun, dosyadaki verilerle çelişmeyen tespitlerine ve uyuşmazlığa uygulanması gereken hukuk kurallarına göre, İlk Derece Mahkemesi'nin vakıa ve hukuki değerlendirmesinde usul ve yasaya aykırılık bulunmadığı anlaşılmakla ve kamu düzenine aykırı bir husus da tespit
edilemediğinden davalı vekilinin istinaf başvurusunun reddine dair hüküm tesis edilmiştir.

Buradan da anlaşılacağı üzere öncelikle işveren işçiyi işten çıkartırken çıkış sebebine dikkat etmelidir. Çünkü daha sonra bu sebebi mahkemede ispatlamakla yükümlüdür.
Saygı ve sevgilerimle.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İlker Yılmaz - Mesaj Gönder

# karar

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Adapostası Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Adapostası Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Adapostası Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Adapostası Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.