İŞÇİNİN İSTİFA DİLEKÇESİ İMZALAMASI

Değerli dostlar, bugün işçinin istifa dilekçesi ile işten ayrılmasının sonuçlarını anlatmak istiyorum. İşçi istifa dilekçesini gerçek bir istifa iradesi ile yazabileceği gibi uygulamada fazlası ile gördüğümüz üzere işverenin baskısı ile de yazabilir ve iş akdini feshedebilir.
Normal şartlarda istifa eden işçi kıdem ve ihbar tazminatına hak kazanmaz. Burada önemli olan husus işçinin gerçek bir istifa iradesinin olup olmadığıdır. Bu konuda işçi ve işveren lehine sonuçlanmış birçok karar görmekteyiz. Bu gün işveren lehine sonuçlanan bir kararı sizlerle paylaşmak istiyorum.
Dosyada mevcut 07.02.2019 tarihli, el yazılı, imzalı istifa dilekçesinde "...20.04.2010 tarihinde işe başladığım … Sanayi Tic. Ltd. Şirketinden 07.02.2019 tarihinde kendi rızamla ve şahsi sebeplerden dolayı ayrılıyorum..." ibarelerin bulunduğu, yine aynı tarihli, el yazılı, imzalı ibraname başlıklı dilekçede kendi isteği ile ayrıldığını beyan ettiği, dinlenen davacı tanığı ....'ın "...Davacı kendi isteği ile çıktı. Sebebini bilmiyorum..." şeklinde, davacı tanığı ....'nın "...Ben ayrılırken çalışıyordu..." şeklinde, davalı tanığı ....'ın "...Kendisi işten ayrıldı..." şeklinde, davalı tanığı ....'ın ise "...Kendisi işten ayrılacağını söyledi. Bizle her şekilde anlaştığını, bir sıkıntı olmadığını söyledi. Zaten vedalaşarak ayrıldı..." şeklinde beyanda bulundukları, istifa dilekçesinin baskı ile alındığına dair beyanlarının bulunmadığı görülmüştür. Her ne kadar davacı iş akdinin işveren tarafından haklı bir neden olmaksızın feshedildiğini iddia etmiş ise de, imzalı ve imzası inkara uğramayan dilekçe içeriği ve taraf tanık beyanları irade fesadı iddiasının ispatlanamadığı anlaşılmakla yerel mahkemece davacının istifa ettiği kabulü ile kıdem ve ihbar tazminatı taleplerinin reddi yerindedir. Bu açıklamalar altında; davacının istinaf talepleri isabetsiz olup tarafların iddia ve savunmalarına, dosya kapsamına, hükmün dayandığı deliller ve kanuni gerektirici sebeplere, delillerin takdirinde isabetsizlik görülmemesine göre davacı tarafından yapılan istinaf taleplerinin Hukuk Muhakemeleri Kanunu'nun 353.1-b.1 maddesi gereğince esastan reddine karar verilerek hüküm kurulmuştur.
Bu kararda Mahkeme işçinin gerçek bir istifa iradesinde olduğuna inanmıştır. Fakat davada dinlenen tanıklar işçi işten ayrılmak istemiyordu, işveren baskı altında istifa dilekçesi imzalattı gibi beyanda bulunsalardı Mahkeme vermiş olduğu bu kararın aksine işçi lehine tazminata hükmedebilirdi.
İşçilik alacakları davalarında yukarıda bahsettiğim istifa iradesi hususu ile birlikte işçinin tazminat davasını kazanabilmesi için başkaca birçok konu sayabiliriz. Bu sebeple daha sonra hak kaybına uğramamak adına hukuki yardım almakta fayda vardır.
Saygı ve sevgilerimle.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İlker Yılmaz - Mesaj Gönder

# karar

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Adapostası Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Adapostası Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Adapostası Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Adapostası Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.