AĞIR VASITA ŞOFÖRLERİNİN FAZLA ÇALIŞTIRILMASI VE FESİH HAKKI

Değerli dostlar, bugün uzun yol/ağır vasıta şoförlerinin çalışma saatlerine ilişkin bilgilendirmede bulunacağım. Bu meslek grubunda çalışan işçilerin çalışma saatleri hayati önem taşıdığı için diğer çalışanlardan farklı değerlendirilebilir. Bu konuda özen göstermeyen işveren karşısında işçinin iş akdini haklı nedenle feshedebilme imkanı vardır. Emsal bir kararla bu durumu açıklamak istiyorum.
Davacı iddiası; Davacı vekili, müvekkilinin 02/10/2014 - 02/04/2018 tarihleri arasında davalı şirkette tır şoförü olarak çalıştığını, müvekkilinin haftanın 5 günü 07.00-16.00 ile haftanın 6. Günü 25 saati bulan bir sefer yaparak haftalık ortalama 70 saat çalıştırıldığını, uzun çalışma saatleri nedeniyle müvekkilinin zihinsel ve fiziksel olarak bitkin düştüğünü, bu durum amirlerine bildirmesine rağmen bir sonuç alamadığını, yapmış olduğu seferlerde araç kullanma ve dinlenme sürelerine uyma mecburiyete denetleme esasları md 98 e aykırı olarak çalıştırıldığını, her defasında devamlı olarak 4,5 saatten fazla araç kullanmak zorunda bırakıldığını, 4857 sayılı yasanın 41 maddesinde fazla çalışma süresinin yılda 270 saatten fazla olamayacağının açıkça belirtildiğini, yine Fazla Çalışma ve Fazla Sürelerle Çalışma Yönetmeliğinin 9 maddesinde fazla çalışma ve fazla sürelerle çalışma yaptırmak için işçinin yazılı onayının gerektiğini, bu onayın her yıl başında işçilerden yazılı olarak alınması gerektiğinin bildirildiğini, ayrıca Karayolları Trafik Yönetmeliğine göre devamlı 4,5 saatten fazla araç kullanımının yasaya aykırı olduğu, davacının 02/04/2018 tarihli ihtarname ile yasaya aykırı çalışma koşulları ve saatleri neden ile iş akdini haklı olarak feshettiğini ileri sürerek kıdem tazminatının davalıdan tahsiline karar verilmesini talep ve dava etmiştir.
Davalı savunması; Davalı vekili cevap dilekçesinde özetle, davacının müvekkili şirkette yaklaşık 3 yıl tır şoförü olarak çalıştığını, iddia ettiği gibi davacının aşırı düzeyde fazla mesai yapmışlığının söz konusu olmadığını, kaldı ki davanın işe başlamadan önce imzalanan iş sözleşmesi ve 02/10/2014 tarihli muvafakatname gereğince fazla mesai yapmaya muvafakati olduğunu hür iradesiyle beyan ettiğini, davacının haklı nedenle tek taraflı fesih talebinin kabul edilebilir olmadığının davacıya bildirildiğini buna rağmen davacının işyerine gelmediğini, belirsiz alacak davası açılmasına muvafakatnamelerinin olmadığını beyanla davanın reddini savunmuştur.
Dava, belirsiz süreli iş sözleşmesinin işçi tarafından iş şartlarının uygulanmaması nedeniyle haklı feshinden kaynaklı işçilik alacaklarının tahsili talebinden ibarettir. Davacı ağır vasıta şoförü olarak çalışmış olup, çalışması Karayolları Trafik Yönetmeliği 98. maddesine uygun olmalıdır. Buna göre uzun yol şoförü işçi günde en fazla 9 saat araç kullanabilir. Davacının 2014-2018 yılları arasında 61 adedinin çalışma yasal süre sınırını (9 saat) aşıldığı görülmektedir. Bu durum davacı iddiası ve tanıkların beyanları ile birlikte değerlendirildiğinde davacının işi bitirtebilmek için fazladan çalıştırma noktasında zorlandığı sonucunu doğurmaktadır. Davacının iş şartlarında olan dinlenme hakkının ihlal edildiği bir şekilde sürekli çalışmayı kabul etmesi beklenemeyeceğinden, davacı feshinin haklı olduğuna ilişkin ilk derece mahkemesi kabulünde herhangi bir hukuka aykırılık söz konusu değildir. İşverenin yasal iş şartlarını uygulamama eylemi devam eder nitelikte olmakla 6 günlük hak düşürücü süreden bahsetmek mümkün olmayacaktır. Davacının iş akdini haklı olarak sonlandırdığını kıdem tazminatına hak ettiğine karar verilmiştir.
Buradan da anlaşılacağı üzere işçinin işe girerken imzaladığı fazla mesai yapma muvafakatinin de önemi yoktur.
Saygı ve sevgilerimle.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İlker Yılmaz - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Adapostası Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Adapostası Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Adapostası Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Adapostası Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.