İŞVERENİN RAPOR ALAN İŞÇİ İÇİN DEVAMSIZLIK TUTANAĞI TUTMASI

Değerli dostlar, bugün işçinin raporlu olduğu durumları işverene bildirme sorumluluğuna ilişkin bilgilendirmede bulunacağım. Aksi durumda işveren iş akdini haklı nedenle feshedebilir ve işçi kıdem ve ihbar tazminatı alamadan işten çıkmak zorunda kalabilir.
Yine bu hususu emsal karar paylaşarak pekiştirmek istiyorum.
Davacı vekili, davacının 14/10/2015 - 30/05/2018 tarihleri arasında davalıya ait işyerinde aralıksız olarak çalıştığını, davacının gerçek ücretinin 2.500,00 TL olmasına rağmen kuruma asgari ücret kadar bildirildiğini, bildirilen tutar kadarının banka aracılığıyla ödendiğini, bakiyesinin ise elden ödendiğini, gerçek ücretinin kuruma bildirilmemesi nedeniyle 30/05/2018 tarihinde ihtarname ile iş akdini haklı nedenle feshettiğini, davalının bu nedenle müvekkiline ödemesi gereken kıdem tazminatını ödemediğini, müvekkilinin Nisan ve Mayıs aylarında rahatsızlıkları nedeniyle işverenin bilgisi dahilinde birkaç kez muayeneye gittiğini, muayenesi neticesinde kendisine dönem dönem istirahat ve heyet raporları verildiğini, davalı işverenin bilgisi dahilinde olan bu sürece ilişkin ilerleyen tarihte bir kısım ihtarlar akdedildiğini, müvekkilinin devamsızlığından bahsedilen ilgili tarihlerde müvekkilinin raporlu veya işveren bilgisi dahilinde muayeneye gittiğini iddia ederek kıdem tazminatı alacağının davalıdan tahsilini istemiştir.
Davalı vekili, davacının iş akdinin müvekkili şirket tarafından 4857 sayılı İş Kanununun 25/2-g maddesi uyarınca haklı nedenle feshedildiğini, davacının kronik bir rahatsızlığı olmadığı halde sürekli farklı hastalıklardan rapor almak suretiyle iş akışını ve çalışma düzenini bozduğunu, davacının iş akdi feshedilmeden önce 20-21-22-23/08/2018 tarihlerinde ve 16-17-18/04/2018 tarihlerinde devamsızlık yaptığını, bu devamsızlıklarına istinaden ihtarnamelerin keşide edildiğini, davacının en son 07/05/2018- 29/05/2018 tarihleri arasında sürekli olarak devamsızlık yaptığını, davacının bu tarihler arasında hiç işe gelmediği gibi herhangi bir istirahat raporu da ibraz etmediğini, 15/05/2018 tarihinde ihtarname keşide edildiğini, işe gelmemesini gerektirecek bir mazeret yahut istirahat raporu var ise rapor ibraz etmesi istendiğini, ancak bu ihtarnameye cevap vermeyerek işe gelmemeye devam ettiğini, bunun üzerine 29/05/2018 tarihinde ihtarname ile iş akdinin feshedildiğini savunarak davanın reddini istemiştir.
İşveren tarafından tutulan devamsızlık tutanaklarında davacının 08, 09, 10, 11, 14, 15/05/2018 tarihlerinde işe devamsızlık yaptığı, davalının 08, 09, 10/05/2018 - 10/06/2018 tarihlerini kapsayan raporlarını makul süre içerisinde işverene bildirmediği, fesih tarihinden sonra 30/05/2018 tarihinde işverene ulaştığı, bu yönüyle akdin işveren tarafından 29/05/2018 tarihinde 4857 sayılı İş Kanunu’nun ilgili maddesi gereğince haklı nedenle feshedildiği, işten ayrılış bildirgesinin de aynı tarihte Kod-29 olarak bildirildiği görülmekle kıdem tazminatının reddi yerine kabulü hatalıdır. Bu nedenlerle ilk derece mahkemesinin davanın kabulü yönündeki kararının kaldırılmasına davalı vekilinin istinaf kanun yolu başvurusunun kabulüne karar verilmiştir.
Karardan da anlaşıldığı üzere işçinin sadece rapor alması yeterli değildir. Aldığı raporu işverene makul sürede bildirmesi gerekir. Aksi durumda işveren raporun varlığından haberi olmayacağı için işçiyi devamsızlık sebebi ile haklı nedenle işten çıkarabilir.
Saygı ve sevgilerimle.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar İlker Yılmaz - Mesaj Gönder

# karar

göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Adapostası Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Adapostası Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Adapostası Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Adapostası Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.