ZEKAT FİTRE VE ÖŞÜR

Muhterem Kardeşlerim
İbadetler üçe ayrılır.
Bedenen yapılanlar namaz oruç gibi.
Hem bedenen hemde mal ile yapılanlar Hac gibi
Mal ile yapılanlar zekat gibi
Dinimizin farz kıldığı ibadetlerden biri de zekattır. Rabbimiz Namazı dosdoğru kılın zekatı verin buyuruyor. Sure-i Bakara 43. Zekatın anlamı temizlik temizleyen demektir. Şayet farkında olmadan kazancımıza haram karıştıysa onların temizlenmesi için zekat vermek lazım. Zekat gelişigüzel herkesin kendine göre hesaplayıp vermesiyle olmaz. Onu bir bilen kişiye sormalı ve hesaplanmalı. Şunu iyice bilelim ki zekat olarak fakire verilen para bizim kazancımızın içerisinde o fakirin hakkıdır. Zekatını vermeyen kimse hem Allah’a (cc) isyan eder. Hem de fakirin hakkını vermediği için kul hakkı yemiş olur. Eğer ki fakir Benimle mi çalıştı bu malı ben kazandım derde kişi zekatını vermezse işte o zaman Karun gibi olur. Zekatı verilen mal rafineri olur yani içindeki zararlı kazançları temizler. Her Müslümanın parasını ve altınını hesaplatıp yetkili fetva makamlarına sorarak zekatını vermesi gerekir. Sosyal adaletin temellerini oluşturur zekat vermedeki sıralama şöyledir önce fakir olan en yakın akraba sonra fakir olan yakın komşu ve uzak komşu böyle olunca herkes kendi etrafının fakirini gözetler. Cemiyette huzur olur. Sosyal adalet meydana çıkar. Fakir zengin için bir nimettir. Çünkü sen fakire veriyorsan o fakirin duası ile cennete gidiyorsun. Zekatı zaten vereceksin. Vermek senin kulluk görevin. Verirsen Allah’ın (cc) kulusun. Vermezsen şeytan’ın kulusun. öyle biri ver ki verişinde adabın olsun. Sağ elinle ver sol elin görmesin. Verirken fakiri rencide etme. Tenha yerde ver. Rabbim ne buyuruyor Rabb’in sana nasıl veriyor. iyilik yapıyorsa sen de öyle ver İyilik Et kasas suresi 77. Zekat veren kişi şu sözü unutma. Benim olan hiçbir şeyim yok, bende ki herşey Rabbimin. Onun olanı Onun için onun ver dediği kadarını ver dediği yerlere veriyorum. Rabbim de bunun karşılığında bana rızasını veriyor. Ne kadar hamd edersem azdır de. Zekat ve fitre bizzat fakire verilecek. Cami yapımına Kur’an kursu yapımına gibi yerlere verilmez. Zekat farzdır. Fitrede vaciptir ikisini de emreden Rabbimizdir. İkisini de vermek imanın nurunu arttırır. İnkar etmek vermemek ise imanın nurunu yok eder. Bir de Öşür vardır. Öşürde yaş sebze ve meyve ve kuru yiyecekler ve hububattan verilir. Öşürü verilmeyen sebze meyve ve kuru hububatlardan yemek caiz değildir. Ancak yediğinin karşılığı parayı fakirlere vermesi halinde vebalinden kurtulur.
Müslüman kardeşim
Müftülüğe yani fetva makamına git zekatını ve öşürünü hesaplattır ve hemen fakirlere dağıt. Nasıl ki meyve ve sebzelere hastalık gelir gelmez hemen ilaç atıyorsan, O meyveyi zararlı kurtlardan temizliyorsan zekatını ve öşürünü vererek de manevi kurtlardan temizle.
Fitre bayram namazı kılıncaya kadar verilir. Bayram namazı kılındı mı artık verilmez geciktirme ve vebale girme. Bir kişiye düşen fitre parası 70 TL. Sen bunun üstünde ne kadar verirsin o kadar sevabın artar. Zekat illa Ramazanda verilecek diye bir kaide yok. Ramazan’dan sonra da verilebilir. Yalnız fitrenin verilmesi için Ramazan’ın içindedir. Ramazan’dan önce de sonra da verilmesi caiz değildir. O halde acele et zekatını fitreni bayrama sıkıştırma. Hiç değilse fakir ne alacaksa bir an evvel almış olur. Sizlere zekatla ilgili bir hüküm söyleyelim. Zekatını vermeyen kişiye İslam’da savaş açmak caizdir. Peygamber Efendimizin gönderdiği bir zekat toplama memuruna Biz zekat vermeyeceğiz diyenlere orduyu hazırlayın bunlardan zekatı savaşla alacağız dediği vakidir. İslam’da Namaz, Oruç ve Hac da zorlama yoktur. Fakat zekatta zor vardır. Neden çünkü zekat kişinin serveti içindeki fakirin hakkıdır. Gönül rızasıyla vermeyenden bu kul hakkı zorla alınır. Tabii ki bu dini idarelerde böyledir. Rabbimiz onların mallarında muhtaç ve fakir olanlar için bir hak vardır buyuruyor. Zariyat suresi 19 Demek ki bu benim kazancım fakirin bunda ne hakkı var demek bu ayetinin ruhuna ayrı düştüğü için zekat vermeyen Karun gibi olur. Dünyası da ahireti de biter. Yine Rabbimiz Siz Allah Celle Celalühü için ne verirseniz Allah Celle Celalühü onun yerine daha iyisini verir buyuruyor. Sebe Suresi 39. O halde hiç durmayalım. Hemen zekat, fitre ve sadakalarımızı verelim. Bu mükafatları inşaallah kazanalım. Peygamber Efendimiz Sallallahu Aleyhi Vesellem az sadaka çok belayı def eder buyuruyor. Yine buyuruyor ki Komşusu açken tok yatan gerçek Mümin değildir. Bir Kişi Düşünün ki, yaşadığı ülkenin huzur ve güvenliğinde kazanıp, fakir fukara dan habersiz olması düşünülemez.
Muhterem kardeşlerim
kısaca zekat Nisap miktarını size vereyim altın 80.18 gram
gümüş 561 gram
para altın ve gümüş karşılığı kadar para
koyun ve keçi kırkta bir
sığır otuzda Bir
deve beşte 1
oturacak bir evi binecek bir bineği, giyecek üç takım giyeceği en az 1 aylık en fazla 1 yıllık yiyeceği olanın yukarıdaki mallara, Servet’e sahip olması ve bunların üzerinden bir yıl geçmesi halinde kişi şer'an zengindir ve zekatını vermelidir.
Ne mutlu o kişiye ki Rabbim ona zenginlik vermiş de o kişi de hak yolda harcamış ve Rıza'yı ilahiyi kazanmış.
Ne mutlu böyle Ebubekir gibi zenginlere
Selam ve saygı ile kalınız.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Sadettin Armağan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Adapostası Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Adapostası Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Adapostası Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Adapostası Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.