HAKİKİ İYİLİĞİN VE FAZİLETİN 10 ŞARTI

Aziz dostlarım,
İyilik ve fazilet her Müslümanın hatta insanım diyen herkesin sahip olması gereken erdemdir. Bir insan gerçekten insanca yaşamak istiyorsa iyilikten ve faziletten ayrılamaz.
Kötülükle insanlık bir arada olamaz. Kötü insan olmaz. Çünkü Rabbimiz “Yemin olsun ki biz insanı en güzel surette yarattık” buyuruyor (Tin suresi, 5). Yüce Rabbimizin en güzel surette yarattığı insan çirkin, kötü olamaz, olursa da insan olamaz. Kötü huylu, zararlı çirkin işler yapan insanlara canavar ruhlu derler. İyilik ve faziletten mahrum insanlardan her türlü canilik, fenalık ve tehlike gelir. Çünkü böyle kişilerde Allah cc. korkusu olmaz. Ne demişler “KORK ALLAH’DAN korkmayandan”.
Aziz dostlarım,
İyilikten ve faziletli olmaktan zarar gelmez. İyi insanlar hem dünyasını hem de ahiretini kazanır. Rabbimiz “İyiler muhakkak nimet içindedir, yani CENNETTEDİR. Kötüler ise muhakkak CEHENNEMDEDİR.” Peki iyi ve faziletli olmanın şartları nelerdir? Şimdi sizlere iyi ve faziletli olmanın 10 şartını yazacağım.”

Allah’a cc. gönülden inanmak,
Yani Rabbimiz bize neyi emrediyorsa yapmak, yasak ettiklerinden kaçınmak. Bize düşen, Rabbimiz neyi emrediyorsa hiç ayrım yapmadan aynen emirleri uygulamaktır. Neyi yasak ettiyse aynen ayırım gözetmeden o yasaklardan kaçınmaktır. İşimize geleni yapıp, gelmeyeni yapmamak, insanı iyi ve faziletli yapmaz.

Ahirete inanmak,
Bizim için 2 hayat var: a) Dünya hayatı b) Ahiret Hayatı
Dünya hayatı geçici, ahiret hayatı ise ölümsüz ve ebedi. Dünya hayatında amel, ibadet var hesab yok. Ahiret hayatında ise amel yok, ibadet yok, yalnız HESAB var. Ahirete iman, görmeden imandır, işte en sağlam iman da budur.

Meleklere İman;
Canlı olan yaratılmışlar 3’e ayrılır.
a)İNSAN b) MELEK c) HAYVAN
Bu 3 gruptan insan ve hayvan nefis taşır, şehvet vardır. Meleklerde ise nefis ve şehvet yoktur. Nurdan yaratılmışlardır. Hiç ara vermeden devamlı rüku ve secde yaparlar.
Bizim bu meleklerden bilmemiz gereken ise şunlardır:

CEBRAİL : Allah’dan cc. vahyi alıp Peygamberlere getiren ELÇİ melektir.

İSRAFİL: Kıyametin kopması ve koptuktan sonra da kabirlerden dirilip MAHŞER yerine gitmemiz için SUR denilen alete üfürecek olan melektir.

MİKAİL : Yağmur, kar, rüzgar ve yeryüzündeki bütün nebatatın idaresi eline verilen melektir.

AZRAİL: eceli gelenlerin ruhunu alan melektir.

KİRAMEN KATİBİN Melekleri: Yani yazıcı iki melek, biri sağ omuzumuzda, iyilikleri yazar. Diğeri sol omuzumuzda kötülükleri yazar.
İyilikleri yazan, ameli yapar yapmaz en az 10 misliyle yazar. Kötülükleri yazan ise hemen yazmaz, belki yatmadan evvel tevbe eder de af olur diye bekler, tevbe etmeden yatarsa o zaman yazar. Bütün bunlar Allah’ın cc. izniyle olur. Rabbimiz “O yazıcı melekler, sizin neyi yaptığınıza şahittir ve bilirler “ buyuruyor (İnfitar suresi, ayet 10-11). Bu ayet-i kerimeye göre biz başıboş değiliz. Rabbimiz bizi denetime tabi tutuyor. Şahitlerimiz AHİRETTE konuşacak. Beni kimse görmüyor, karanlık yerde istediğimi yaparım, deme.

Hafaza Melekleri: Bizleri çeşitli belalardan koruyan melekler. Bunlar tek olur, bazen de ordular olur. Rabbimiz Allah cc. için yerde ve gökte hazır duran Melek orduları vardır(Fetih suresi, 4.ayet). işte bu melekler Allah’ın izniyle dar zamanda bizleri korurlar.

Bir melek daha vardır: O da biz Peygamberimize bir SALAVAT getirince onu gider, Ravzada Peygamberimize haber verir. O halde Peygamberimize çokça SALAVAT getirelim ve bu meleği çalıştıralım. Peygamberimizi memnun ederek ona layık ümmet olduğumuza bu meleği ŞAHİT tutalım.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Sadettin Armağan - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Adapostası Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Adapostası Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Adapostası Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Adapostası Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.